Rasisté jsou v šoku. Stále oblíbenější genetické testy ukazují, že nejsou čistého původu

Rádio G6 - Admin

Stačí odebrat malý vzorek slin a do několika dnů se můžete dozvědět pravdu o svém genetickém původu. Ne všichni budou ale z výsledků pravděpodobně nadšení.

Dva sociologové z Kalifornské univerzity Aaron Panofsky a Joan Donovan zkoumali několik let uživatele webu Stormfront. Tato stránka je nechvalně proslulá tím, že se na ní sdružují nacionalisté, neonacisté, rasisté, antisemité či popírači holocaustu.

Vědci se zaměřili konkrétně na uživatele, kteří na diskusním fóru probírali výsledky genetického testu původu. Své závěry zveřejnili ve studii „When Genetics Challenges a Racist’s Identity: Genetic Ancestry Testing Among White Nationalists“ (v překladu Když genetika zpochybňuje rasový původ: Genetické testy původu mezi bílými nacionalisty), kterou světu poprvé prezentovali na každoročním sjezdu sociologů v Montréalu.

Reakce napříč vyznavači nenávistných ideologií asi nepřekvapí. Zatímco jedni si pochvalovali, že testy potvrdily jejich rasovou čistotu, druhé čekalo nepříjemné zjištění.

„A tohle je ten důvod, proč podobné testy nikomu nedoporučuju. Obtěžují se vám sdělit, že na místě, které je dnes známo jako Senegal, žili kdysi bílí? Ne? Takže kvůli nim začnete věřit, že jste míšenci, i když ve skutečnosti jste pravděpodobně jenom potomci nějakého bílého magora, který na místě dnešního Senegalu zanechal svoje DNA,“ zlobil se kupříkladu jeden z diskutujících.

Výsledky testů dokonce někteří zneužívali k tomu, aby rasově „nečisté“ z diskuzí blokovalinebo se na jejich základě druhým posmívali.

„Připravil jsem ti drink. Z 61 % se skládá z čisté vody a zbytek je kyanid draselný. Kyanid není voda a TY nejsi bílý,“ zněla reakce na muže, který se dozvěděl, že je jenom z 61 % Evropan. Podle dalších expertů v diskuzi genetický test původu není nic jiného než „židovská multikulturní konspirace“.

Panofsky a Donovan jsou názoru, že podobné reakce nacionalistů by neměly být zavrhovány jako pouhá ignorance a nepochopení vědy, ale jako účelné zneužívání.

„Genetické testy původu mohou být chápány v dobrém i špatném smyslu. Dobré tím způsobem, že lidem umožňují dozvědět se něco nového o sobě, špatné kvůli hrozbám narušení soukromí a zpřístupnění citlivých dat. Kromě toho ale také testy nabízí úplně novou infrastrukturu pro rasisty a jejich neopodstatněné teorie. Díky nim se mohou vzájemně přesvědčovat o svých mýtech a jako sociální skupina se tak mobilizovat,“ stojí v jejich studii.

 

 

 

zdroj:http://extrastory.cz