Proč mezi mladými lidmi prudce roste „peniafobie“ (a proč bychom se měli znepokojovat)

Zákeřná nemoc postihuje stále více mladých lidí. Peniafobie – strach z chudoby – je pro širokou veřejnost málo známá a mezi teenagery a mladými dospělými se rozšiřuje. Objevte příčiny a problémy tohoto jevu.

Generace pod neustálým tlakem
Za tímto termínem, kterému se dostalo jen malé mediální pozornosti, se skrývá velmi reálná, často paralyzující úzkost, která postihuje generaci již tak oslabenou ekonomickou, sociální a psychologickou nejistotou. Peniafobie, kdysi okrajová záležitost, je nyní diskutována odborníky a šířena v médiích, protože její účinky jsou stále viditelnější. Může to vést k chronickému stresu, poruchám příjmu potravy, nespavosti a dokonce i znepokojivým abstinenčním příznakům.

Vzestup peniafobie nelze pochopit bez zohlednění kontextu, ve kterém se vyskytuje. Od vypuknutí pandemie covidu-19 čelí mnoho mladých lidí krutým těžkostem: propouštění studentů, potíže s placením nájemného a uchylování se k potravinovým bankám. Tyto zkušenosti zanechaly trvalé jizvy, včetně pocitu ekonomické zranitelnosti, který někteří již nedokážou zmírnit.

Expand article logo Pokračovat ve čtení

Zpět na domovskou stránku

Tlak je také psychologický, kulturní a poháněný dominantními diskurzy o úspěchu, neúspěchu a výkonu. „Právě tento závod o úspěch určuje všechno.“ ‚Jako by nemohli být poprvé zpochybňováni celým svým životem,‘ vysvětlila nedávno v deníku La Croix dětská psychiatrička Marie-Rose Moro.

Úzkost vyvolávající role sociálních sítí

Sociální platformy také hrají významnou roli v šíření této úzkosti. Na Instagramu, TikToku a Snapchatu nejoblíbenější obsah zobrazuje idealizované životy: vysněné dovolené, luxusní oblečení, bezvadné byty, oslnivý profesní úspěch… Životní styl, který se mnohým zdá být nedosažitelný a který přiživuje pocity selhání nebo méněcennosti.

Pro některé mladé lidi se to promítá do neustálého strachu z „promeškání příležitosti“, pokud rychle nedosáhnou určité úrovně materiálního pohodlí. Neustálé srovnávání v kombinaci se strachem z ekonomické budoucnosti činí z peniafobie živnou půdu pro duševní tíseň.

Různé a znemožňující příznaky

Peniafobie se ne vždy projevuje viditelnými útoky. Může být zákeřné, zakotvené v každodenních návycích. Někteří mladí lidé se vyhýbají utrácení jediného centu, žijí extrémně šetrně a odmítají vycházet ven nebo se pouštět do projektů ze strachu, že by si „zastavili“ svou budoucnost. Jiní si vyvinou problémy s chováním, od generalizované úzkosti až po poruchy příjmu potravy a dokonce i depresi.

V nejzávažnějších případech má tento strach podobu skutečné posedlosti, doprovázené vtíravými myšlenkami nebo somatickými poruchami: bolestmi hlavy, chronickou únavou, palpitacemi. Pocit neustálé naléhavosti brání jakékoli klidné projekci do budoucnosti.

Jak můžeme zmírnit tento strach ze snížení platu?
Neexistuje jediné řešení, ale existuje několik způsobů, jak snížit dopad peniafobie na každodenní život.

Znovu získáte kontrolu nad svým dechem a myšlenkami. Dechová cvičení nebo meditace mohou pomoci zvládat vrcholy úzkosti. Zároveň může být prospěšná kognitivní rekonstrukční práce, jako je například učení se nahrazovat katastrofické myšlenky pozitivními alternativami.
Odpoutejte se od společenských příkazů. Pamatovat si, že sociální média neodrážejí realitu, je zásadní cvičení. Každá cesta je jiná a zdánlivý úspěch jiných je často výsledkem pečlivě kalibrovaného plánování.
Respektujte své osobní tempo. Úspěch se neřídí jediným časovým harmonogramem. Je důležité obnovit hodnotu pomalosti, pokroku, postupu. Pomáhá to také snížit zbytečný tlak, který na sebe mnoho mladých lidí vyvíjí.
Zavolejte profesionála. V nejzávažnějších případech může konzultace s psychologem nebo psychiatrem pomoci tuto úzkost formulovat, pochopit její příčiny a najít vhodnou podporu.
Výskyt peniafobie u mladých lidí je proto nutné považovat za varovný signál. Odhaluje hluboký neklid tváří v tvář budoucnosti vnímané jako nejistá, nestabilní a hrozivá. Svědčí to také o psychologickém dopadu modelů úspěchu, které naše společnosti zprostředkovávají.

zdroj: https://www.msn.com

Napsat komentář