Prázdné regály v Německu, některé regály v tamních supermarketech zejí prázdnotou.

Pongo Koloman Moderátor

Kdo jde v současné době v Německu nakupovat, potřebuje pevné nervy. Některé regály v tamních supermarketech zejí prázdnotou. Chybí mouka, olej, těstoviny, rýže či toaletní papír. Situace se opakuje ve všech spolkových zemích. Některé supermarkety přistoupily k razantnímu opatření – nedostatkové zboží dávají na příděl. Například jen dvě lahve oleje na osobu,

Obavy z nedostatku některých komodit kvůli válce na Ukrajině vedou Němce ke „křečkování“ a vykupování uvedených produktů, uvádí Südwestrundfunk.

Nicole z Ludwigshafenu ve spolkové zemi Porýní-Falc šla nakoupit na narozeninovou oslavu. Potřebovala mouku na domácí pizzu a dort. Konsternovaně pak zůstala stát před prázdnými regály ve velkém supermarketu. Tam, kde by měly být vyrovnané lahve s olejem, je prázdno. Totéž se opakuje o kousek dál. Ani jeden balík mouky. Připomíná jí to situaci před dvěma lety, kdy začala pandemie koronaviru a lidé vykupovali obchody ze strachu, že se zavřou.

„Někdo začne křečkovat, pak se to dostane na sociální sítě, a už to jede,“ zlobí se Stefan ze stejné spolkové země.

Bitka o slunečnicový olej

Supermarket ve městě Asperg ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko se stal dějištěm bitky o 30 litrů slunečnicového oleje, píše server týdeníku Focus. Skupinka dvou žen a tří mužů se agresivně domáhala nákupu 30 lahví oleje, navzdory tomu, že vedení supermarketu rozhodlo o omezení prodeje, kdy jeden zákazník si může koupit jednu lahev. Je to podle vedení prevence, aby kvůli panickým nákupům nenastal výpadek v zásobování.

Když na to pokladní skupinu upozornila, muži tvrdili, že ujeli 60 kilometrů, aby si mohli olej koupit. Pokladní vzápětí uráželi a vyhrožovali, že se „dalšího dne nedožije a všechno kolem rozmlátí“. Při odchodu prý uvedli, že supermarket zapálí, řekl majitel. Pokladní přišel na pomoc kolega s válečkem na nudle a pokusil se konfrontovat skupinu před jejich autem. Jeden z agresivních zákazníků se dokonce vyzbrojil velkým kamenem, který sebral před obchodem.

Hádka o slunečnicový olej se vyhrotila natolik, že dorazila policie. To už ale skupina agresivních zákazníků zmizela. Svědci tvrdí že skupina pochází ze sousedního okresu, napsal Stuttgarter Zeitung.

Statistiky mluví za vše. V týdnu od 7. do 13. března lidé v Německu nakoupili o 170 procent více mouky než ve stejném týdnu loňského roku, vyplývá to z údajů institutu pro výzkum trhu IRI, ktU rýže to bylo o 74 procent více a u oleje na vaření o 99 procent. Právě panické nákupy mohou za dočasný nedostatek některých druhů zboží, tvrdí obchodníci.

Jen běžné množství

Mnoho supermarketů se proto uchýlilo k přídělům v případě některých potravin. Týká se to především oleje, kdy se prodává „běžné“ množství pro domácnost, a to maximálně dvě lahve na osobu.

Německý svaz obchodu s potravinami apeluje na lidi, aby „nekřečkovali“. „Chovejte se prosím solidárně a nakupujte jen to, co potřebujete,“ prohlásil mluvčí svazu Christian Böttcher. Obchodníci Němce uklidňují, že potravin je dostatek a není důvod k panickým nákupům.

K témuž nabádají Němce i spotřebitelské organizace. Křečkováním se vytváří uměle nedostatek a vyhánějí se ceny nahoru, zdůrazňuje Petra Gollyová z poradny Arnsberg spotřebitelského centra Severního Porýní-Vestfálska.

Odborníci očekávají, že se prodejní čísla v následujících týdnech normalizují. S výjimkou slunečnicového oleje, pro nějž je Ukrajina významným dodavatelem surovin, nepředpokládají žádné komplikace v zásobování.

zdroj:https://www.novinky.cz