Potvrzeno: Mafie zneužívala neziskovky pro svůj migrační byznys

Rádio G6 - Admin

Nikoho už asi nepřekvapí, že na nelegální migraci (nejen) v oblasti Středozemního moře vydělává organizovaný zločin. A co dělá celou věc ještě horší, je skutečnost, že na pašování lidí mají podíl i některé neziskové organizace.

Neziskové organizace se samozřejmě brání s tím, že pouze zachraňují lidi či pomáhají potřebným. Není to ale vždy pravda. Už jsem psal před třemi lety, že některé neziskové organizace svým jednáním bohužel vědomě pomáhaly pašerákům s převážením lidí na evropskou pevninu. Důkazy o spolupráci pašeráků a neziskovek shromážděné italskou policií byly už tehdy naprosto nesporné.

Pro řadu liberálů a salónních levičáků jsem se kvůli těmto tvrzením o spojení některých neziskovek s organizovaným zločinem stal úhlavním nepřítelem. Hloupě a bez jakýchkoli smysluplných argumentů mě obviňovali z rasismu a šíření nenávisti. Nebyli schopní pochopit, že odmítáním boje s ilegální migrací se pouze napomáhá organizovaného zločinu.

Na migračním byznysu má obrovský podíl také mafie. V minulosti jsem už upozorňoval na to, jak ‚Ndrangheta, nejmocnější mafiánská skupina na světě, využívala nelegální migranty na Kalábrii k práci na sklizni ovoce a zeleniny v naprosto nedůstojných podmínkách a za minimální mzdu. Sicilské nevěstince byly plné žen a dívek, které si mafiánští bossové jezdili vybírat do Libye, a pak si je nechali „zadarmo“ přes dvě německé neziskovky poslat přes Středozemní moře. Ty italská policie prověřuje kvůli výpovědím zadržených migrantů, kterým dávali pašeráci instrukce s tím, že je po několika kilometrech lodě neziskovek vyzvednou.

‚Ndrangheta se schovávala i za katolickou charitu

Lidé z organizovaného zločinu dokázali vydělávat na ilegální migraci i jinými způsoby. Zmíněná kalabrijská ‚Ndrangheta je totiž spojená i s jedním dalším šokujícím případem týkajícím se špinavého byznysu s ilegální migrací.

Policie rozkryla, že Sant’Anna, jedno z největších italských center pro migranty, které spravovala konfraternita Misericordia ve městě Isola di Capo Rizzuto, byla po dobu více než deseti let ovládané mafií. Za tu dobu si ‚Ndrangheta, přesněji jeden z jejích klanů, přišel na 36 milionů eur, tedy zhruba třetinu z celkových 105 milionů určených na pomoc migrantům.

Kalábrijská ‚Ndrangheta systematicky získávala peníze ze státní pokladny pod zástěrkou pomoci migrantům a za asistence stovek dobrovolníků, kteří o působení mafie neměli nejmenší tušení. Část státních peněz určená na provoz tohoto centra pro migranty zřízeného charitou tak byla zpronevěřena a skončila v rukou lidí patřících k organizovanému zločinu.

Podezření, že v zařízení, v němž jeden čas pobývalo až 1500 lidí, něco není v pořádku, existovala poměrně dlouho. Už v roce 2013 inspekce odhalila, že uprchlíci dostávali pouze malé porce jídla, které bylo ještě ke všemu prošlé. Centrum navíc nelegálně hostilo 70 nezletilých bez doprovodu v leteckých hangárech, kde byly jen dvě toalety.

O rok později zase místní prefektura naznačovala, že počet lidí v centru může být nadsazený s tím, že jeho vedení bere peníze za migranty, kteří ve skutečnosti neexistovali. V roce 2015 také italský magazín L’Espresso poukázal na to, že lidi ve vedení zařízení kradli finance a peníze získávali tím, že nechávali migranty hladovět. „Pokud se od organizace předpokládalo, že zajistí 500 jídel, zajistila jich jen 300 a zbytek zůstal hladovět,“ prohlásil známý protimafiánský prokurátor Nicola Gratteri.

Mezi odsouzenými byl i kněz

V květnu roku 2017 provedla policie rozsáhlou razii pod krycím názvem Jonny. O tom, jak rozsáhlá zde byla činnost mafie, svědčí skutečnost, že vyšetřováno bylo poté cekem 124 osob a 68 lidí bylo zatčeno. Letos na konci června proces skončil a padlo při něm celkem 22 rozsudků odnětí svobody na celkem 150 let.

Mezi odsouzenými byl i suspendovaný kněz Edoardo Scordio, který stál u založení centra pro příjem migrantů. Za zločinné spolčení byl odsouzený ke 14 a půl rokům nepodmíněně. I jemu plynul prospěch ze spolupráce s mafií a shrábl část peněz. Zatímco lidé v zařízení strádali či dokonce hladověli, dnes už bývalý kněz si mohl dovolit utrácet ve velkém peníze za drahé hotely, restaurace a kvalitní vína a ve svých třech sejfech měl při policejní razii tisíce eur.

Bohužel mafií byla zneužita i charita, která byla kvůli nelegální migraci ve spojení s organizovaným zločinem vydělávajícím na ilegální imigraci. Jednalo se o další z případů, kdy se na byznysu s migrací bohužel spolupodíleli i lidé tvrdící, že dělají bohulibou činnost.

I zde se tak potvrzuje pravdivost mých dřívějších slov a ukazuje se naprosté zatemnění mysli mnoha levicových intelektuálů. Nechtějí vidět, že z nelegální migrace má největší prospěch organizovaný zločin, proto je třeba ji důsledně potírat. Nezbývá proto než to stále opakovat, vysvětlovat a doufat, že se jim po všech těch rozsudcích a dalších odhaleních konečně rozsvítí. Extrémista není ten, kdo na nepravost poukazuje, ale ten, kdo o ní mlčí a snaží se dělat, že neexistuje.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-)