Pořad Rychlá hra končí

Rádio G6 - Admin

Vysílání pořadu Rychlá hra, který podle asociace mobilních operátorů mohl klamat spotřebitele, ve čtvrtek skončilo. Provozovatel hry připravuje přepracování formátu. Uvedl to výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Hru vysílanou na televizi Barrandov provozovala společnost Telemedia Interactiv Production Home Limited se sídlem na Kypru.

Společnost Barrandov TS provozovateli podle svého vyjádření pouze poskytovala vysílací prostor pro teleshoppingové bloky.

Pořad televize uváděla jako teleshopping, který ale zároveň divákům nabízel peněžité výhry. Na pořad operátory upozornili Janek Rubeš a Honza Mikulka na YouTube kanále Kluci z Prahy.

Kluci z Prahy: Angela vyhrála 18krát, prodělala

„Jsme rádi, že požadovaného výsledku dosáhl technický zajišťovatel platebního systému firma ATS Praha (Advanced Telecom Services, s.r.o.) ve spolupráci s provozovatelem pořadu rychle a efektivně. Současně věříme, že tento příběh bude inspirací pro všechny ostatní provozovatele placených služeb k tomu, aby komunikace s jejich potenciálními zákazníky byla transparentní a férová,” uvedl Grund.

Podle Rubeše a Mikulky někteří lidé na lince pořadu provolali až desítky tisíc korun a jednalo se ve skutečnosti o loterijní hru. Na videu navíc ukazují, jak jeden z moderátorů ke hře vybízí i děti „se svolením rodičů nebo za jejich asistence”, i když podle zákona mladší 18 let takové hry hrát nesmí.

Po zavolání na zpoplatněné číslo zákazník obdržel kód na elektronické předplatné časopisu Sedmička. Moderátor pořadu však současně aktivně motivoval diváky, aby volali do studia prostřednictvím zpoplatněného čísla a odpovídali na soutěžní otázky.

Vzhledem k tomu, že divákům nemuselo být zcela zřejmé, že hlavním cílem volání je nákup předplatného časopisu (teleshopping), a nikoli účast v soutěži, označili operátoři koncept pořadu za eticky sporný a v rozporu s kodexem audiotexových služeb a vyzvali provozovatele, aby do čtvrtka zjednal nápravu.

Rubeš a Mikulka také upozornili na to, že podle podmínek soutěže je počet výher na jeden měsíc limitován. Pokud tedy soutěžící vyhráli víckrát než třikrát, část výhry nedostali. To autoři ilustrují na paní Angele, která se objevila ve veřejném seznamu výherců.

Angela si za jeden měsíc připsala 18 výher v souhrnné výši 4500 korun. Podle pravidel však měla nárok jen na 500 korun. Cenu za 18 hovorů tvůrci odhadli na 1710 korun. To by znamenalo, že paní Angela na celé transakci 1210 korun prodělala.

[zdroj: https://www.novinky.cz]