Policie viní čtyři Čechy z obchodování s lidmi ve Velké Británii, zaměřovali se na sociálně slabé ze západu Čech

Zdenek Zoubecek

Dva muže a dvě ženy obvinila policie z obchodování s lidmi. Podle kriminalistů vylákali své oběti pod příslibem dobře placené práce do Velké Británie, kde jim však za práci nedávali téměř žádné peníze. Skupina působila podle vyšetřovatelů v letech 2016 až 2019 a zaměřovala se na sociálně slabé lidi z Karlovarského kraje. Případ s krycím názvem Kotrba dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Skupina do Velké Británie dopravila nejméně šest osob. Pachatelé jim pak údajně sebrali doklady i telefony a pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí je nutili pracovat v restauracích rychlého občerstvení. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle něj takto obvinění získali zhruba tři miliony korun. Hrozí jim osm až 15 let vězení.

„Ve věci byl pro účelnější a rychlejší vyšetřování před dvěma lety zřízen společný vyšetřovací tým NCOZ s policejními složkami Velké Británie, a to Metropolitní policií v Londýně a policií v Cambridgeshire. Na případu se aktivně podíleli i pracovníci Europolu a Eurojustu,“ informoval Jaroslav Ibehej.

Doplnil, že ve společném trestním řízení pak britská policie obvinila celkem šest Čechů z obchodování s lidmi a z moderního otroctví. „Stejným způsobem zlákali na dobře placenou práci krajany z ČR, které pak za použití násilí nutili pracovat v pekárně a restauračních provozovnách, přičemž jim pak odebírali veškeré vydělané peníze,“ řekl mluvčí. Vykořisťovaných Čechů bylo údajně nejméně 20. „Těmito případy se budou zabývat soudy ve Velké Británii, v případě odsouzení zde osobám hrozí až trest na doživotí,“ uzavřel Ibehej.

 

Zdroj/Foto:https://plzenska.drbna.cz