Obchody by se mohly otevřít nejpozději 3. května, říká ministr zdravotnictví

Zdenek Zoubecek

Česko směřuje k otevření obchodů, to by se mělo uskutečnit nejpozději 3. května. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Mateřské školy by se i pro zbylé děti mohly otevírat po jednotlivých okresech, navrhne premiér Andrej Babiš (ANO).

Čtvrteční jednání vlády o rozvolnění pro stále z velké části uzavřené obchody a služby ohlásil v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Možný termín otevření obchodů ale neřekl. „My všechno směřujeme k tomu, aby do konce dubna bylo možno uvažovat o otevření obchodů nejdéle od 3. května,“ řekl ale dnes Petr Arenberger. Neupřesnil, zda budou moci otevřít všechny obchody, nebo jen některé. Opatření je podle něj ještě rozpracované, ministerstvo připravuje plán rozvolňování na první polovinu května.

Arenberger ve čtvrtek oznámí, ve kterých krajích se do školek budou moci od 26. dubna vrátit všechny děti. Nyní je navštěvují jen předškoláci. Jisté je to pro Karlovarský a Královéhradecký kraj, které plní limit pod 100 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za týden. Babiš navrhne, aby se otevírání mateřských škol řídilo epidemickými údaji ne z krajů, ale z okresů. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje.

Provoz obchodů a služeb vláda naposledy povolila zhruba na tři týdny v prosinci. Po Vánocích se už ale většina prodejen nemohla kvůli špatné epidemické situaci otevřít. Nyní mohou být otevřeny jen vybrané obchody jako potraviny, drogerie, lékárny a ze služeb například čistírny, zámečnictví či servisy aut.

 

Zdroj/Foto:https://plzenska.drbna.cz