Nový typ léčby koronaviru má zatím stoprocentní úspěšnost

Zdenek Zoubecek

Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno lékaři vyzkoušeli novou možnost léčby nemoci covid-19. Kombinace remdesiviru s plazmou od dárců s aktivními protilátkami zatím funguje velmi dobře. Všichni pacienti, kteří takovou plazmu dostali, se z infekce vyléčili. Používá se u onkologicky nemocných pacientů se závažným onemocněním krve, mízních uzlin a s velmi oslabenou imunitou.

Jan Kadlec má za sebou už dlouhou léčbu. Trpí Crohnovou chorobou, což je chronické onemocnění střev, prošel si nádorovým onemocněním a nedávno mu lékaři zjistili i podezření na akutní leukémii společně s koronavirem. Do nemocnice přijel ve vážném stavu.

„Potřebovali jsme začít s léčbou leukémie a nemohli jsme čekat, až se pacient z infekce koronaviru vyléčí sám. V takovém stavu by se z ní velmi pravděpodobně ani nevyléčil,“ řekl přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno Jiří Mayer.

Nová kombinace

V bohunické nemocnici ale nedávno přišli na nový postup při léčbě covidu-19 u závažně nemocných lidí s velmi oslabenou obranyschopností. Takoví pacienti jsou ohroženou skupinou v případě jakékoliv infekce. Na začátku tohoto roku lékaři začali pacientům podávat novou kombinaci remdesiviru s hyperimunní plazmou. To je plazma s protilátkami od dobrovolných dárců, kteří onemocnění covid-19 již prodělali.

„Zatím jsme tento režim použili u 28 pacientů se závažně podlomenou imunitou a krevními nádory. Nikdo z nich na koronavirus poté nezemřel,“ popsal dosavadní úspěchy Mayer. Nakonec ještě dodává, že v této metodě je velký potenciál, a proto budou odborníci ve výzkumu pokračovat.

Léčba zabrala

Přesně taková léčba byla nasazena i Janu Kadlecovi. Jeho stav se začal rychle zlepšovat a z koronavirové infekce se brzy vyléčil.

„To, že jsem pozitivní, jsem zjistil v nemocnici v Novém Městě na Moravě, pak mě přeložili sem. Hned po nasazení léčby se to začalo zlepšovat. Předtím jsem byl hodně slabý na nohy, protože jsem po Crohnově chorobě hodně zhubl. Neměl jsem ani pořádně chuť k jídlu. Nyní se cítím o dost lépe,“ popsal svůj boj s nemocí Kadlec.

K vývoji této léčby vedly velmi smutně končící příběhy některých nemocných pacientů ve fakultní nemocnici. Kadlec měl ale štěstí. „Po vyléčení pacienta z infekce koronavirem jsme mohli téměř hned začít s modifikovanou lehčí léčbu leukémie. Nyní uvažujeme o transplantaci kostní dřeně,“ popsal postup léčby onkolog.

Kadlece v nejbližších dnech čeká propuštění z nemocnice. Jeho stav se natolik zlepšil, že se už může vrátit domů.

Skeptický Mayer

Jiří Mayer také vyjádřil svůj současný negativní postoj k léku ivermectin, který se nyní k léčbě onemocnění covid-19 v některých nemocnicích podává. „Já sám bych si ivermectin rozhodně nevzal. Ani bych ho nepodal svému pacientovi, nebo svým blízkým. Nemohu ho doporučit jako lék, který je opravdu prověřený. Zatím pro ivermectin neexistují žádné dostatečně validní studie,“ myslí si.

Deset tisíc kusů

Naopak Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má s ivermectinem zkušenosti dobré. Od listopadu loňského roku tam lékaři podali tento lék třiceti pacientům. Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské tento týden dostala nemocnice balení dalších deseti tisíců kusů. Distribuují ho do dalších nemocnic.

 

 

zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz