Netopýr velký jako člověk? Snímek, který ohromil
Kdepak, tohle není fotomontáž, jen povedená fotografie. Na snímku je největší létající savec na světě.
Sociální sítě obletěla fotografie netopýra, který na první pohled vypadá, že se co do velikosti těla může srovnávat s člověkem.
Zvíře dřímající hlavou dolů v přístřešku na dvorku domku kdesi na Filipínách vyhlíží vskutku děsivě. Na svém twitterovém účtu ho vyvěsil koncem června přispěvatel AlexJoestar622.
„Pamatujete se na den, kdy jsem vám všem napsal, že Filipíny obývají netopýři velcí jako lidé. Tak přesně takového jsem měl na mysli,“ napsal AlexJoestar622 u snímku, který se stal záhy virální – a dosud se šíří jako virus. Ve středu měl 114 tisíc retweetů a 275 tisíc lajků.
Kaloň visící, spící
Na fotografii pochopitelně není netopýr, ale jeho bratranec, kaloň malajský (Pteropus vampyrus), nazývaný také kaloň jedlý nebo upír jedlý, anebo létající liška. Je to největší létající savec na Zemi. Žije v jihovýchodní Asii od Thajska přes indonéské ostrovy až po Filipíny, v rovníkové Africe i na severu Austrálie.
Mnozí lidé nevěřícně kroutili hlavami a na sociálních sítích zpochybňovali pravost snímku, označovali ho za podvrh. Argumentovali, že kaloni, natož netopýři, takové velikosti nedorůstají.
Kaloň na fotografii se skutečně jeví jako gigantický přerostlý létavec. Jenže při pečlivějším pohledu na snímek zjistíte, že to je optický klam.
Kaloň malajský má úctyhodné rozpětí křídel – až 170 centimetrů. Jeho tělo ale dosahuje délky pouhých 30 až 40 centimetrů a váží necelé dva kilogramy. Když ovšem visí hlavou dolů a tělo přikryje mohutnými křídly, vypadá zdánlivě mnohem větší. Zejména tehdy, kdy je blíž objektivu než stojící člověk, což je případ následující fotografie.
AlexJoestar622 přiznal, že snímek (na titulní fotografii) pochází od jiného Filipínce s přezdívkou Sakundes, který ho před dvěma lety umístil na sociální síť Reddit. Od stejného autora je i druhý snímek kaloně, který hlavou dolů pojídá kus ovoce.
Žádný upír, ale vegetarián
Kaloňů se každopádně bát nemusíte, byť vypadají strašidelněji než Hitchcockovi havrani.
Podstatný rozdíl mezi netopýrem, který se vyskytuje v našich končinách, a kaloněm, který je rozšířen zejména v jihovýchodní Asii od Thajska přes Indonésii až po Filipíny, není jen ve velikosti, ale i v tom, že kaloň není masožravý. Živí se tropickým ovocem, chlebovníkem nebo květy.
A ještě jedna podstatná odlišnost: Netopýři oči téměř nepotřebují – k letu jim slouží zejména echolokace, tedy navigace pomocí zvuků, které vydávají z nosu a tlamičky a které se jim vracejí jako ozvěna. Zato kaloni spoléhají na své dokonalé veliké oči.
Pověsti kaloňů v posledních letech uškodilo zejména to, že některé druhy stojí patrně za původem obávaného viru Ebola, vyvolávajícího krvácivou horečku. Na primáty se virus přenesl nejspíš kontaminovaným ovocem.
zdroj: https://nedd.tiscali.cz