Nejvíce pacientů s covidem ze všech nemocnic v Česku leží právě teď v FN Plzeň

Zdenek Zoubecek

Zdravotníci pečují aktuálně ve fakultní nemocnici Plzeň o 215 pacientů s onemocněním covid-19, z toho na speciálních covidových pracovištích jich leží 189. Na JIP je hospitalizováno 43 lidí s koronavirem, z nich 14 je napojeno na umělou plicní ventilaci. Před týdnem bylo ve FN na covidových pracovištích 137 nemocných, z toho 29 na JIP. Covidoví pacienti nyní tvoří pětinu všech současných pacientů nemocnice.

Podle údajů zveřejněných v pátek ministerstvem zdravotnictví leželo ke čtvrteční 17:00 nejvíc pacientů s covidem ze všech nemocnic v Česku právě v Plzni, a to 210. Na druhém místě byla s 201 pacienty Fakultní nemocnice v Motole. Podle údajů ministerstva byla mezi 17 tuzemskými nemocnicemi s více než stovkou koronavirových pacientů také plzeňská nemocnice Privamed se 100 nemocnými.

Také v krajem zřizovaných akutních nemocnicích v Domažlicích, Stodu, Rokyacnech a Klatovech rostou počty covidových pacientů. Dnes dopoledne jich tam bylo hospitalizováno přes 160, z toho deset na jednotkách intenzivní péče, řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Před týdnem bylo v krajských nemocnicích 110 pacientů s covidem.

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 5028 zjištěných případů koronaviru, od začátku pandemie se nákaza prokázala u 18.456 obyvatel kraje, víc než čtvrtina všech případů připadá na uplynulý týden. V kraji už zemřelo 141 lidí s potvrzeným covidem-19. Z toho 50 nemocných zemřelo v minulém týdnu, což je víc než třetina všech dosavadních úmrtí v regionu.

„I přes nárůst mají nemocnice k dispozici další lůžka pro covid pozitivní pacienty, a to včetně intenzivních. Prakticky okamžitě by mohly uložit dalších zhruba 40 nakažených pacientů,“ řekl Jiří Kokoška. Volná místa na standardních covidových lůžkách i na JIP má také FN a podle mluvčí nemocnice Gabriely Levorové se budou počty lůžek navyšovat podle potřeby.

Ve FN, která má přes 1700 lůžek, je dnes celkem 1064 pacientů, nemocní s covidem tak představují asi pětinu všech současných pacientů nemocnice. Také v krajských nemocnicích podle Kokošky stále převládají pacienti léčení s jinými nemocemi a potížemi, než je covid. „Lůžek pro covid pozitivní, respektive suspektní pacienty, máme aktuálně asi 200. V příštím týdnu budeme ale upravovat jako infekční pracoviště další dvě lůžkové stanice s celkem 50 lůžky. Bohužel opět na úkor pacientů k plánované péči,“ řekl Kokoška.

Ve FN, kde pracuje přes 4800 zaměstnanců, je v izolaci nebo v karanténě 231 zaměstnanců. Z krajských nemocnic je z 1950 zaměstnanců na nemocenské 150 lidí.

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz