Návod jak hlasovat ve 2. kole voleb prezidenta republiky: Pozor hlasovací lístky dostanete až ve volební místnosti a budou žluté!

Rádio G6 - Admin

Kdo může volit

Stejně jako v prvním kole, může jít k volbám každý občan ČR, který alespoň druhý den voleb dovrší věku 18 let. Tedy pokud vám je 18 let 28. ledna 2023, můžete jít volit ve druhém kole. Občan nesmí mít omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví lidu a omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva.

Hlasovací lístky

Před 2. kolem volby prezidenta republiky nedostanete hlasovací lístky domů do schránky. Obdržíte je přímo ve volební místnosti a budou mít žlutou barvu. Tedy pozor! Nemůžete použít hlasovací lístky z 1. kola, které vám náhodou třeba zůstaly doma.

Hlasovací lístky pro volbu prezidenta republiky jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Tzn. Dostanete dva žluté hlasovací lístky, na jednom bude Petr Pavel a na druhém Andrej Babiš.

Volební místnosti jsou většinou v základních školách, v těch menších městech třeba na místních úřadech apod. Ve větších městech, například v Praze, Brně nebo Ostravě může být v jedné budově, například ve škole, více volebních místností. Tu svou najdete jednoduše podle adresy bydliště. Takže název vaší ulice a číslo volební místnosti bude například vyvěšen na vstupních dveří do budovy.