Mladík se u soudu přiznal k pokusu o dvojnásobnou vraždu, oběti brutálně napadl sekerou

Zdenek Zoubecek

K pokusu o dvojnásobnou vraždu se dnes u plzeňského krajského soudu přiznal jednadvacetiletý Patrick W. Brutální útok se stal loni před Vánocemi, kdy si obžalovaný nechal poslat na dobírku na smyšlené jméno historický revolver na konec odlehlé ulice v Aši – Mokřinách. Když mu ho doručovatel České pošty podával, zaútočil sekerou na něj i na jeho přítelkyni v úmyslu je zabít a zásilku ukrást.

V páchání násilné trestné činnosti není Patrik W. žádným nováčkem, již v roce 2017 se dopustil dvojnásobného loupežného přepadení benzinových čerpacích stanic v Aši. Za jeho poslední čin mu teď hrozí až výjimečný trest.

Co přesně se tehdy v Aši stalo? Nejprve si měl mladý muž pod falešnou identitou objednat znehodnocenou historickou střelnou zbraň z 19. století, kterou mu měl na udanou adresu doručit poštovní doručovatel do vlastních rukou na dobírku v částce několik desítek tisíc korun.

Adresu v osudný den změnil a pošťáka nasměroval k předání zásilky na odlehlý konec jedné ulice v Aši. Zde po něm měl požadovat vydání zásilky pro svého údajného kamaráda. Než mu jí však poštovní doručovatel stačil předat, napadl jej úderem sekerou do horní části těla s úmyslem ho usmrtit. Sekl ho dvakrát, jednou do hlavy, druhou ránu napadený muž vykryl rukou.

V útoku chtěl pachatel nejspíš pokračovat, ale napadenému muži se podařilo z místa utéci pro pomoc, čímž si nejspíš zachránil svůj život. Agresivní mladík však sekerou útočil dál a bezcitným jednáním napadl i jeho spolujezdkyni pošťáka do horní části těla, opět s úmyslem jí usmrtit. Sedmnáctiletou dívku podle spisu udeřil sekerou nejméně čtyřikrát do obličeje a hlavy. Až poté se zásilkou utekl.

Oběma velmi těžce zraněným osobám poskytla první pomoc žena z přilehlého domu, která na místo přivolala záchrannou službu a policii. Několik policejních hlídek ihned přijelo na místo činu a následně začalo rozsáhlé pátrání po hledaném muži, kterého se účastnilo několik desítek policistů společně s policejními psovody. Krátce před druhou hodinou ranní dne se podařilo policistům hledaného muže vypátrat a zadržet přímo v Aši.

Obžalovaný dnes dnes u soudu přiznal, že zbraň, která měla mít hodnotu 35 tisíc korun, si nechal od prodejce poslat na dobírku na smyšlené jméno. Neplánoval, že na ni zaplatí. Chtěl pošťákovi balíček sebrat a utéct. Na místo na konci cesty si přinesl sekeru, kterou chtěl použít prý jen v případě nutnosti jako donucovací prostředek. „Chtěl jsem ji jen napřáhnout. Nikoho jsem nechtěl zabít. Akorát, když přijeli, nějak se mi zatmělo a ublížil jsem jim,“ vypověděl Patrik W.

Obžalovaný neuměl vysvětlit, proč na doručovatele a na jeho přítelkyni nakonec sekerou zaútočil, zda hrála roli skutečnost, že doručovatel byl jeho bývalý spolužák, který ho poznal a mohl by ho případně usvědčit. Po útoku sebral balíček a utekl. Zásilku spolu se sekerou později schoval v terénu, už se ale nenašly.

Majitel zbraně, zdravotní pojišťovna a oba napadení požadují odškodné celkem víc než 1,9 milionu korun. Soud pokračuje v dalších dnech.

 

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz/