Matka se nedokázala vzdát volnosti a alkoholu. Mě se vzdala Sofie (11)

Rádio G6 - Admin

Sofie byla velmi křehounká dívka. Její máma pila a večery trávila v hospodě. Vracela se domů až nad ránem, vždy ve velmi podnapilém stavu a dívku nechávala doma samotnou.

Seběhlo se to rychle

Když se její máma zapomněla už po několikáté v hospodě a ani ve tři v noci nebyla doma, vydala se 11letá Sofie k sousedce, protože se o maminku začala bát.

Sousedka vyhověla Sofii a šly společně matku hledat. Našly ji opilou a agresivní. Tak do všeho vstoupila policie a Sofie byla ještě v noci přijata do Klokánku.

Příchod do Klokánku

Dívka byla vyplašená, nevěděla, co ji čeká a co pro ni nový domov znamená. Matka přišla za několik dní na úřad, že chce dceru zpátky domů. Dostala však podmínku, že dokud bude pít, dceru nechávat samotnou doma a zanedbávat její péči, nemůže se Sofie domů vrátit. Matka byla rozzlobená na celý svět, Sofii odmítla a už ji zpátky nechtěla. Nedokázala se vzdát volnosti a alkoholu.

Zdroj: 123RF.COM

„Sofie se postupně uvolnila, začala se usmívat, byla to stále jemná a nenápadná dívenka. Postupně jsme na ní pozorovali, jak získává červené tváře z her venku, z pohybu a hlavně dobrého a vydatného jídla. Také pravidelný režim, kdy mohla v klidu spát a nestrachovat se, jí dělal velmi dobře,“ vypráví Klokánek.

Hledání tatínka

Ve spolupráci s OSPOD dohledali tatínka, který měl také problémy s alkoholem, ale ne v takovém měřítku jako matka. Protože se se Sofinkou doposud vůbec nevídali, začali se postupně poznávat. Táta se učil vařit a prát. Učil se s pomocí Klokánku mluvit a jednat s mladou dámou. Také podstoupil ambulantní protialkoholní léčení a dostal svoji závislost pod kontrolu. Upravil si pracovní dobu tak, aby byl se Sofií doma, když se vrátí ze školy.

zdroj: https://www.onlyu.cz