Matěj (14): Máma otevřela dveře ložnice a psychicky se zhroutila. Z toho, co uviděla, se nikdy nevzpamatujeme

Rádio G6 - Admin

Čtyři děti se do Klokánku dostaly společně poté, co se jejich matka psychicky zhroutila. Navíc bylo zjištěno, že nejstarší z nich, Matěj, mešká poměrně hodně školu. Až později z celého příběhu vyšlo najevo, co se doma vlastně dělo.

Na první pohled se zdálo, že by měly orgány ze všeho vinit matku.
Hodně pila, o děti se nestarala, a Matěj tak musel často vynechat školu, aby se postaral o sourozence, uklidil doma, uvařil nebo zašel na nákup.

Až později v Klokánku děti odhalily tetám pravdu.

V rodině se stala velká tragédie
Děti nechtěly příliš mluvit. Trvalo jim dlouho, než se tetám otevřely.

Nakonec ale o všem informoval především čtrnáctiletý chlapec Matěj, který se o ostatní neustále staral.

„Oznámil nám, že jejich otec se před nějakou dobou oběsil. Matka byla tou osobou, která ho našla. Poté se zhroutila, začala se hodně zavírat ve svém pokoji a věnovat se především pití,“ vykládá Klokánek.

„A proto se děti musely postarat samy o sebe, především Matěj věděl, že musí udělat maximum proto, aby zbytek rodiny zůstal pohromadě. A tohle ochranářské chování mu zůstalo i později v Klokánku.“

O mamince mluvily děti jedině v dobrém. Nedaly na ni dopustit a čekaly, že se k ní jednou budou moci vrátit.

Klokánek tomu věřil a snažil se ženu podporovat v tom, aby se sebou něco udělala.

Dala se do kupy, našla sociální bydlení
Jelikož se děti k mamince opravdu moc chtěly vrátit, rozhodly se tety z Klokánku zapracovat na tom, aby jí přesvědčily, že se má léčit.

Ona se nakonec opravdu začala snažit, přestala s pitím a po čase se pokoušela najít si práci a byt.

To se jí nakonec podařilo a brzy mohla děti navštěvovat a brát si je na vycházky. Po nějakém čase je získala zpět.

Rodina nyní žije šťastně, ačkoliv ztráta otce ji dodnes bolí.

Klokánek je velmi rád, že dopomohl tomu, aby čtyři děti byly opět tam, kam patří.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

zdroj:https://www.onlyu.cz