Janička: Pěstouni mě zamykali na půdě, kde jsem trpěla hrůzou. Osvobodil mě až pohled s žádostí o pomoc

Rádio G6 - Admin

Pět dětí dala do Klokánku dobrovolně jejich matka. Oznámila sociálním pracovnicím, že to tak bude pro všechny lepší, že chce založit novou rodinu a nemají s přítelem tak velký byt, aby uživili tolik hladových krků.

Děti si v Klokánku zvykly, vyžadovaly pozornost, rády tropily neplechu. Především jedna z tet si je velmi oblíbila a přiznala dokonce, že jí bylo líto, když se našla rodina, která si je měla vzít do péče.
Janička napsala do Klokánku pohled. Hned bylo jasné, že se něco děje
Rodina, která si děti vzala do péče, se starala už o jednu tělesně postiženou holčičku. Po pár víkendech na zkoušku jim bylo všech pět dětí oficiálně svěřeno do péče.

„Dlouho to vypadalo, že bude rodina žít spokojeně a šťastně. Jenomže jednoho dne přišel do Klokánku dopis od jedné z dívek. Bylo na něm několik rozmazaných písmen a bylo vidět, že nad ním Janička plakala,“ vysvětlují tety.

A tak pro jistotu vyrazil Klokánek na dlouhou cestu. Rodina bydlela tři sta kilometrů daleko, i tak to ale stálo tetám za to, aby své svěřence zkontrolovaly.

Nakonec našly nový domov
Pěstouni Klokánek nepřivítali zrovna nadšeně. Oznámili tetám, že se jim návštěva příliš nehodí, ale nakonec je pustili dál.

„Děti běhaly všude kolem, byly poměrně hlučné a pěstounům se to nelíbilo. Bylo to na nich vyloženě vidět,“ říká Klokánek. „Také nám několikrát oznámili, že jsou děti problémové.“

Samy děti přiznaly, že když zlobí, zamykají je pěstouni na půdě. Janička dokonce tvrdila, že se bojí čertů, a začala se tak v noci strachy počurávat.

„Nakonec byly děti převezeny opět do Klokánku, protože rodina tak velkou skupinu dětí zkrátka nezvládala,“ vysvětlují tety. „Děti byly nadšené, a stejně tak i my.“

Jedna z tet, ta, kterou si děti nejvíce oblíbily, nakonec udělala velké a obětavé rozhodnutí. Všech pět dětí si vzala do péče a dodnes se o ně stará jako o vlastní.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

zdroj:https://www.onlyu.cz