Markéta Pekarová Adamová a ušetřené balení mouky … A jak že to opravdu bylo ?

Na facebooku se šíří video, na němž předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová do tzv. veřejné lednice vkládá jedno balení mouky. Na to se jí, dle jejích slov, podařilo za týden ušetřit. Video je doplněné textem o tom, že předsedkyně Sněmovny pobírá plat cca 300 tisíc Kč. Ve skutečnosti však nahrávka vznikla v rámci sociálního experimentu, kdy Markéta Pekarová Adamová hospodařila se 113 Kč na den.

Meta fact-check 12. dubna 2023

Autoři příspěvků sdílí video, v němž Markéta Pekarová Adamová popisuje, že se jí podařilo za týden ušetřit jedno balení mouky. Video je doplněné textem, ve kterém autoři upozorňují, že Pekarová Adamová ve své funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny pobírá celkový plat (i s náhradami) ve výši zhruba 300 tisíc Kč měsíčně. Bez doplnění kontextu tak z příspěvků vyplývá, že Markéta Pekarová Adamová říká, že ušetřila na jedno balení mouky ze svého platu předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Video pochází z listopadu 2016 (video), kdy se tehdejší poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zúčastnila experimentu v rámci seriálu Chudoba v Česku, za kterým stojí zpravodajský server iDNES.cz. V rámci experimentu se Pekarová Adamová a redaktorka iDNES.cz pokusily vžít do situace invalidního důchodce Emila Jíry. Cílem bylo vyzkoušet si, jaké je žít pět dní pouze s životním minimem, které v roce 2016 odpovídalo u jednotlivce 3 410 Kč měsíčně. Částka, se kterou tedy ženy disponovaly, byla pouhých 113 korun na den. Své výdaje si také musely zapisovat.

Pro úplnost doplňme, že podle Ministerstva práce a sociálních věcí je životní minimum definováno jako „minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb“. Nejsou tedy zahrnuty nezbytné náklady na bydlení.

článku serveru iDNES.cz z roku 2016 vyplývá, že samotné video, na kterém je zachycena Markéta Pekarová Adamová, bylo natočeno u tzv. veřejné lednice v Praze na Pankráci. Do té mohou lidé vkládat libovolné potraviny či doma uvařené jídlo. Z lednice si může kdokoliv cokoliv vzít, projekt přitom mohou využít nejen osoby bez domova či v tíživých životních situacích, ale i další lidé.

Markéta Pekarová Adamová tedy ve videu nemluví o tom, kolik peněz ušetřila ze svého běžného platu. Mluví o své zkušenosti z pěti dnů hospodaření s životním minimem. Na balení mouky, které ve videu ukazuje, tedy ušetřila z rozpočtu 113 korun na den.

Facebookové příspěvky nicméně tento kontext ignorují, a naopak poukazují na současný plat předsedkyně Poslanecké sněmovny. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto dané příspěvky označili jako příspěvky s chybějícím kontextem.

zdroj: www.demagog.cz /  foto: www.idnes.cz