Lend-Lease od roku 1941 do roku 2022: Vyvracení ruských mýtů

Rádio G6 - Admin

Dne 28. dubna dolní komora Kongresu USA drtivou většinou hlasovala pro zákon o půjčce a pronájmu na obranu demokracie na Ukrajině. Zákon o Lend-Lease pro Ukrajinu podpořilo 417 kongresmanů, jen 10 lidí bylo proti. Dokument nyní musí podepsat prezident Joseph Biden.

Během dne ukrajinští obránci zničili 350 útočníků a 48 obrněných vozidel

Od tohoto okamžiku bez nadsázky začíná nová geopolitická realita. Poprvé od roku 1941 jsou Spojené státy připraveny poskytnout plnou pomoc zemi, která bojuje s tyranií. Jen tentokrát místo nacistického Německa zaujalo Putinovo Rusko a místo Anglie a SSSR Ukrajina.

Ale kupodivu si ani u nás plně neuvědomují význam tohoto činu. Může za to desetiletí sovětské a ruské propagandy. Ostatně hned po vítězství ve 2. světové válce začala studená válka, ve které se SSSR všemožně snažil minimalizovat pomoc spojenců.

Již v roce 1947 publikoval Nikolaj Voznesenskij, zástupce předsedy Rady ministrů, monografii o sovětské ekonomice za války, v níž tvrdil, že západní pomoc je, jak říkají, „pouze 4 %. Za tuto práci obdržel Stalinovu cenu (ale nestihl si užít slávu – po pouhých třech letech byl věrný ekonom zastřelen v „leningradském případě“).

Rašisté požadují, aby velení klasifikovalo jejich účast ve válce proti Ukrajině – zpravodajství

Mechanismus však již byl spuštěn. „Historici“ a propagandisté, kteří spolu soupeřili, tvrdili, že SSSR se bez Lend-Lease obejde. Ve stejných mýtech zjevně vyrůstal i současný ruský prezident – ??v němž buď „sehrál důležitou roli půjčka-pronájem“, nebo „bez Ukrajiny bychom mohli porazit Hitlera“.

Realita však ukazuje opak. Svědčí o tom vzpomínky sovětských veteránů na „frontového koně“ Studebakera a slova řezníka Žukova o „nemožnosti pokračovat ve válce bez americké oceli“.

Například. Během války Spojené státy dodaly do SSSR 2,8 milionu tun leteckého benzínu. Dokonce i sovětské zdroje neochotně přiznávaly, že to činilo 40 až 50 % produkce v zemi „vítězného socialismu“. Kvalita amerického benzínu přitom byla nesrovnatelně vyšší než u tehdejších sovětských kolegů. Oktanové číslo zahraničního paliva bylo 99, zatímco průmysl Unie vyráběl benzin s oktanovým číslem 78.

Ruští útočníci v Melitopolu ukradli sbírku skythského zlata (Foto)

Dovážený letecký benzin a frakce lehkého benzinu byly ve skutečnosti používány téměř výhradně ke smíchání – ke zlepšení kvality leteckého paliva pro Jaky, MIGy a IL. A stejná situace je téměř u všech dodávek – od kamionů až po radiostanice. Sovětský svaz díky Lend-Lease nejen uzavřel slabá místa své obrany, ale také získal přístup ke kvalitnějším produktům, než jsou jeho vlastní. V době studené války a poté ruského revanšismu však připustit tuto skutečnost znamenalo pohřbít samotný mýtus „porazili jsme nacismus sami“.

Existují i ??další mýty, které nyní ruští trollové šíří na ukrajinských sociálních sítích. Například o tom, že Sovětský svaz a Ruská federace už desítky let platí za americkou pomoc a Ukrajinu to zcela zažene do „dluhové díry“.

Jak se říká v Oděse, ano, ale ne. Rusko skutečně splatilo všechny dluhy za Lend-Lease až v roce 2006. Důvodem však nebyly v žádném případě obrovské částky. Prostě Sovětský svaz protahoval jednání o platbách 26 let – do roku 1972.

Kvůli vojenským neúspěchům Kreml změnil svou propagandu – zpravodajství

Navíc, jen o rok později, SSSR znovu „vyhodil“ bývalé spojence – v reakci na přijetí „Jackson-Vanikova dodatku“ (obchodní omezení pro země, kde byla porušována lidská práva), Brežněv nařídil zastavit platby. Obnovily se až na počátku 90. let.

Je nepravděpodobné, že by se naše země ocitla v situaci „studené války“, natož aby se rozhodla oklamat ty, kteří jí pomáhali v boji proti rashismu.

Další „legendou“ je, že údajně hlavní pomoc začala přicházet po roce 1943, kdy se na frontách „již rýsoval strategický bod obratu“. Základem tohoto „příběhu“ byla snadná manipulace s čísly.

Pokud se to vezme procentuálně, pak skutečně v letech 1943-1945 Sovětský svaz obdržel více pomoci než v letech 1941-1942. V absolutních hodnotách však čísla nenechají z tohoto mýtu kámen na kameni.

 

zdroj:newsroom.kh.ua