Koronavirus opět získává na síle, nakažených je oproti minulému týdnu dvojnásob

Zdenek Zoubecek

V celém Česku potvrdily středeční testy 279 nakažených koronavirem, což je v mezitýdenním srovnání dvakrát tolik. Jen v Plzeňském kraji se podle Krajské hygienické stanice v Plzni potvrdilo za včerejšek 39 nákaz. O den dříve jich bylo pouhých sedm. Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, je devět dní. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krajská hygienická stanice aktuálně uvádí 166  nakažených, kteří v Plzeňském kraji reálně žijí. Od začátku pandemie se mělo v kraji uzdravit 98 574 osob. Nejvíce nemocných evidují hygienici v Plzni (82), následuje jižní Plzeňsko (35), severní Plzeňsko (20), Domažlicko (11), Rokycansko (9), Klatovsko (6) a Tachovsko (3).

Denní nárůsty začaly v mezitýdenním srovnání stoupat ke konci června. Výjimkou bylo toto pondělí a úterý, na které ale připadly státní svátky, ve volných dnech se méně testuje. V minulém týdnu zaznamenaly laboratoře nejvyšší denní nárůst ve čtvrtek, a to 166.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u 1 668 619 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30 331 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V českých nemocnicích bylo ve středu s covidem 33 lidí, v těžkém stavu byli dva z nich. V mezitýdenním srovnání ubylo hospitalizovaných o 25, ve vážném stavu je o osm pacientů méně.

Mapa ukazující počet osob s potvrzeným koronavirem za poslední týden podle okresů, zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

 

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, stouplo na 10,0 z předchozích 8,7. Z krajů jsou na tom nejlépe Ústecký, Zlínský, Karlovarský, Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj se třemi případy, naopak nejvyšší počet nových nákaz za sedm dní na 100 tisíc obyvatel vykazuje Praha. Výrazný nárůst v mezitýdenním srovnání vykazuje Plzeňský kraj – ze sedmi případů za týden na 100 tisíc obyvatel na 18.

 

 

 

Zdroj/Foto:https://plzenska.drbna.cz