Je opravdu lepší být ranní ptáče, nebo si můžete v klidu přispat? Vědci hovoří jasně
Notoricky známé pořekadlo „ranní ptáče dál doskáče“ zná asi každý z nás. Je to ale opravdu tak, nebo se ve skutečnosti vyplatí být spíše „sova“, tedy člověk, který je produktivní zejména v noci a ráno budíka rozhodně nenastavuje?
Ranní ptáče
- chodí spát brzy
- probouzí se brzy
- nejlépe se cítí ráno
- nejméně energie má odpoledne a večer
- dělá mu problém ponocovat
Obecně platí to, že tento typ lidí považuje společnost za vstřícnější než sovy. Ranní ptáčata se totiž většinou lépe přizpůsobují standardním denním rozvrhům, což může usnadnit jejich fungování na pracovištích.
Podle studie z roku 2012 vykazují tito lidé vyšší úrovně pozitivních emocí. Nejspíše je to způsobeno tím, že jim jejich spánkový režim umožňuje snadnější začlenění do společnosti.
Odvrácená strana
Navazování a udržování vztahů a dalších sociálních vazeb může být pro tento typ člověka poněkud obtížnější. Většina z nich má totiž problém zůstat vzhůru po 20. nebo 21. hodině, kdy se lidé často schází v barech a restauracích.
Noční sova
- chodí spát pozdě
- cítí se nejlépe později během dne
- mají více energie v noci
- po brzkém probuzení se cítí unavení
Být noční sovou má hned několik nevýhod vzhledem k tomu, že je většina společnosti strukturována podle denního rozvrhu od 9 do 5 hodin. Lidé, kteří vstávají později, mohou mít problém udržet si tradiční zaměstnání a mladé sovy mohou mít dokonce i problém docházet do školy nebo kvůli vyčerpání dávat pozor při hodinách.
Studie z roku 2019 naznačuje, že noční sovy mohou čelit i dalším nevýhodám zvýšeného rizika duševních poruch a metabolických problémů. Přesto ale není preference večerních hodin vždy špatná voba.
Spousta umělců a kreativních profesionálů zjišťuje, že odvádějí svou nejlepší práci, zatímco svět kolem nich tiše spí.
Nejdůležitější zkrátka je, abyste si dopřáli kvalitní spánek a ne to, kdy se tak stane.
zdroj:https://www.ctidoma.cz