Jaké přínosy má život bez kofeinu?

Pokud vám slovní spojení „bez kofeinu“ nejde přes pusu, určitě nejste sami. Obliba kofeinových nápojů totiž podle statistik celosvětově stoupá. A i když dnes již většinou odborníci nehledí na kofein jako na nežádoucí stimulant, je dobré vědět, že každý organismus ho odbourává jinak. Proč a čím může tělu prospět jeho vysazení?

 

Ať už vaše tělo kofein zpracovává jakkoli dobře, rozhodně byste neměli překračovat doporučené denní množství. To činí podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin maximálně 400 miligramů, což odpovídá pěti šálkům kávy. Jeho nadužívání se totiž může projevit nekvalitním spánkem, bušením srdce, úzkostí i bolestí hlavy.

„Ti, co nejsou na kofein tolik vnímaví a jeho účinek nepociťují, mohou kávu pít klidně i před spaním. Vnímavost na kofein je dána vazbou kofeinu na buňky nervového systému a odbouráváním v játrech,“ vysvětluje Hana Mojžíšová, lékařka zabývající se zdravým životním stylem a léčbou obezity.

Proč si kávu odpustit v menopauze?

Kde všude je kofein
Proto není od věci vědět, jak se na těle projeví, když kofein vysadíte (a netýká se to jen kávy, ale i čaje a energetických drinků, které jsou navíc plné cukru). První dva dny se pravděpodobně budete potýkat s nepříjemnou bolestí hlavy, což jsou obyčejné abstinenční příznaky. Zhruba po týdnu si ale na kofein nejspíš už ani nevzpomenete a budete si užívat několika benefitů. Víme o šesti!

1. Méně úzkosti

Máte pocit, že jste pořád nervózní? Kofein sice přináší vzplanutí energie, současně ale stimuluje hormony, jako je adrenalin a kortizol, jejichž role byla vyburcovat naše předky k boji či úprku před nebezpečím. Což může způsobit zvýšení úzkosti, nervozity, bušení srdce nebo dokonce záchvaty paniky. U úzkostlivých jedinců může kofein příznaky stresu dokonce zhoršovat. Jeho vysazení tak může významně pomoci v nápravě úzkostných stavů.

 

Trvalý stres se podepisuje i na vašem vzhledu.

 

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Ať už kofein snášíte jakkoli dobře, neměli byste si denně dopřát víc než pět šálků kávy

 

2. Kvalitnější spánek

Kofeinové hodování může negativně ovlivňovat kvalitu spánku, způsobovat nespavost a následnou únavu během dne (zejména v případě, že konzumujete kofein méně než šest hodin před ulehnutím do postele). Vysazení kofeinu se po čase projeví kvalitnějším spánkem a rychlejším usínáním.

 

3. Efektivnější vstřebávání živin

Káva obsahuje velké množství bioaktivních látek včetně mnoha kyselin. „Nejen kofein může v dlouhodobém měřítku snižovat vstřebávání některých minerálů z potravy, a to zejména vápníku nebo hořčíku,“ informuje Michaela Bebová, doktorka biochemie a odbornice na výživu. Nadměrný příjem kofeinu tedy může zhoršovat zdravotní problémy, které jsou s vápníkem spojené, jako třeba již probíhající osteoporózu.

 

Jaké kombinace potravin vybírat, aby tělo vstřebalo maximum živin?

 

Foto: GBALLGIGGSPHOTO, Shutterstock.com

Trápívá vás pálení žáhy? Možná pomůže vysazení kofeinu, který v těle zvyšuje kyselost

 

4. Hormonální rovnováha

Zejména ženy mohou z absence kofeinu těžit, protože ten zvyšuje hladinu hormonu estrogenu. Podle studie z roku 2012 to způsobují již dva šálky kávy denně! Vysoká hladina estrogenu je rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění, jako je endometriózarakovina prsu nebo vaječníků. Bylo také prokázáno, že kofein zhoršuje průběh menopauzy.

 

5. Nižší krevní tlak

Život bez kofeinu může prospět i krevnímu tlaku. Stimulační účinek kofeinu má vliv na nervový systém, a to vede ke zvyšování krevního tlaku. Už tři až pět šálků kávy denně je spojováno se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Názor odborníků se však v tomto bodu mnohdy rozchází.

6. Lepší zažívání

Příjem kofeinu působí i řadu nepříjemných zažívacích potíží. Kofeinové nápoje mohou hrát důležitou roli při vývoji refluxu jícnu, v mírnějších případech se mohou podepsat na vzniku pálení žáhy. Když se kofeinu vzdáte, zmizí i tyto těžkosti.