Jak správně nabíjet baterii mobilního telefonu, aby se neničila a vydržela co nejdéle? Málokdo to ví, ale je to snadné
Je vaše baterka časem slabší a slabší? Nejdříve vám vydrží několik dní a nakonec přežije sotva od rána do oběda? Částečně to přirozeně závisí na tom, jak svůj telefon používáte, jaké máte nainstalované aplikace a také na dalším nastavení. Jenže baterie postupem času nevyhnutelně degradují, což v podstatě znamená, že upadá jejich schopnost udržet ten samý objem energie. Běžný počet cyklů je někde mezi 500 a 1000 nabití a tři roky stará baterie nebude nikdy tak svěží jako nově zakoupená.
Lithiová baterie, cykly, teplota a věk
Pokud ovšem dodržíte několik nabíjecích pravidel, nejspíš se vám povede zachovat baterii telefonu „v kondici“ mnohem delší dobu. Zlaté pravidlo je udržet baterii někde mezi 30–90 % kapacity. Dobijte ji, když klesne pod 50 %, ale vypojte ji, než dosáhne stovky. Proto není dobré nechávat mobil připojený k nabíječce přes noc. Právě dobíjení posledních 20 % (tj. rozmezí 80–100 %) kapacity způsobuje rychlejší stárnutí baterie. Lepší je například dobíjení během snídaně nebo pod dozorem na pracovním stole.
Uživatelé Iphone mají možnost využít aplikaci, která ohlásí nabití telefonu na určitou míru. Pokud telefon nabijete naplno, není to nic fatálního. A vlastně se zdá divné, že by měl člověk postupovat jinak, ale plné nabití z nuly na maximum pokaždé trošku zkrátí životnost baterie. Extrémy škodí, takže se vyhněte i hodnotám baterie pod 20 %. Lithiové baterie tyto minimální hodnoty nemají moc rády, tak se je snažte omezit na extrémní případy, kdy dobití zkrátka nebude k dispozici.
Zlatá střední cesta lithiových baterií
Lithiovým bateriím je zkrátka nejlépe někde uprostřed. Ostatně indikační dioda telefonu ukazuje většinou zelené světélko už někde na 80 % kapacity. Dříve bylo záhodno provádět u baterií telefonu tzv. formátování, tedy plné vybití a plné nabití, což už dnešní baterie nepotřebují. Ovšem průběžná krátká dobití jsou mnohem „zdravější“ než plné dobíjení z několika procent kapacity. Čím větší vybití, tím víc je pak materiál uvnitř napínán.
Z toho celkem jasně plyne, že nabíjení přes noc není optimální volba. Každé plné nabití je totiž oním udávaným cyklem, jejichž určitý rozsah je baterie schopna vydržet (obvykle 500–1000 cyklů). Senzory v dnešních telefonech zastavují nabíjení při dosažení maxima kapacity, jenže při stálém napojení na kabel se zase trochu vybijí, takže se pak pořád pohybují mezi skoro maximem a maximem, což je pro baterii nejspíš nejhorší situace.
zdroj:https://vedazive.cz