Humánní zákrok, hodnotí expolicisté zpacifikování muže v Teplicích

Rádio G6 - Admin

Sobotní zákrok policistů z Teplic, po němž zemřel Rom, zatím vyšetřuje místní oddělení. Čeká se na výsledky pitvy, kterou provedli dnes. Podle expolicistů, které Seznam Zprávy oslovily, se zákrok natočený na video jeví v pořádku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prošetřuje pochybení policistů, se sobotním zákrokem nezabývá. Seznam Zprávám to sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Čeká na výsledek pitvy. Jednat by začala až ve chvíli, kdyby se ukázalo, že policisté měli na úmrtí podíl. Podle předběžných informací stojí za úmrtím předávkování drogami.

Mluvčí teplické policie Daniel Vítek pro Seznam Zprávy potvrdil, že za účelem zjištění příčiny smrti byla dnes provedena pitva. Kdy budou její výsledky, předjímat nechtěl.

„Nevíme, co situaci předcházelo“

Policejní zákrok natočili svědci na video. O posouzení přiměřenosti zákroku požádaly Seznam Zprávy bývalého policistu, dnes instruktora sebeobrany Stanislava Kazbundu. Říká, že vše vypadá v pořádku, ale je v úsudku opatrný, protože z videa není jasné, co zákroku předcházelo. „V médiích bylo řečeno, že dvojice narkomanů šla po městě, dělali bordel, rozbíjeli auta a pak se porvali mezi sebou. A když přišla policejní hlídka, jeden zdrhnul a druhého zpacifikovali. V tomhle okamžiku začíná video,“ popisuje Kazbunda.

Pokud je takový popis situace pravdivý, zákrok byl podle něj v pořádku. „Pouta nejsou jenom proto, aby se zabránilo aktivitám člověka, ale lze je využít i proto, aby si neublížil sám. A pokud je člověk v takovém afektu, jak zprávy popisují, tak samozřejmě lze předpokládat, že si ublíží i sám,“ říká Kazbunda Seznam Zprávám.

Obdobně uvažuje také další expolicista, autor knihy Můj příběh jménem Policie, Jan Duda. Rovněž jako Kazbunda upozorňuje, že záběry jsou problematické z toho důvodu, že začínají až v momentě zásahu a není na nich vidět, co incidentu předcházelo. Důležité také je, zda byl opravdu pod vlivem drog, jak uvádí policie.

„Pokud to tak bylo, většinou je to hodně složitý zákrok, protože ten člověk bývá obdařen takovou zvláštní silou, kterou mu dodá ta droga, že opravdu ani čtyři policisté na něho nestačí. Kolikrát jsem to zažil taky. Takže v tomhle případě je zákrok naprosto adekvátní, když se člověk hodně brání a vzbouří se, tak není zbytí a musí být zakleknut, aby neohrozil policisty, ani sám sebe,“ tvrdí Duda.

„Z toho, co jsem viděl, se ten muž neustále hýbal, neustále sebou házel, zřejmě to v tu chvíli nutné bylo a pozice v leže na břiše je pro policisty na zákrok nejbezpečnější,“ odpovídá Duda na otázku, jestli bylo ale nutné klečet na člověku přibližně pět minut i po spoutání.

„Nelze takto člověka uškrtit“

dnešního vyhlášení policie vyplývá, že muž byl agresivní, jednoho policistu kousl, po zpacifikování mu byla přivolaná záchranka, ve které zkolaboval a lékaři konstatovali smrt předběžně zaviněnou předávkováním.

Video ze zákroku zveřejnil na YouTube kanálu zpravodajský server Romea.cz, který se zaměřuje na romská témata. Zákrok přirovnal k loňskému zásahu Dereka Chauvina a dalších policistů na Georga Floyda v Minneapolisu. Podobnost vidí nejen v zakleknutí na muže, ale i v použití chvatu na člena menšiny, který skončil smrtí.

Bývalý policista Kazbunda si myslí, že není na místě rozlišovat, jestli se takový zákrok používá vůči Romovi, nebo ne. Důležité podle něho je ho zpacifikovat, a pokud hlídka není vybavená třeba sítí nebo elektrickým paralyzérem, tak nemá na výběr. „Kdyby hlídka byla vybavena jakoukoliv takovou technikou, tak by ji použila ráda, protože by se s nikým nemusela prát. Proto je úplně na místě použít takové chvaty a je úplně jedno vůči komu.“

„Samozřejmě, je tady podobnost s Floydem, ale i v tomto případě se jedná o klasickou techniku, která je naprosto funkční a humánní. Když se zákrok udělá správně, což podle toho videa vypadá, že byl provedený správně, tak znemožní člověku aktivní pohyb, aniž by mu nějak ublížil. Tímto způsobem nelze člověka uškrtit,“ míní Kazbunda.

Jan Duda s ním souhlasí. „Mně jako policistovi – a věřím, že to tak mají všichni – je úplně jedno a nehledím na to, jestli zakročuju proti Vietnamci, Romovi nebo Afroameričanovi. Pokud někdo dělá jakékoli problémy a je proti němu zakročováno, tak se nehledí na to, kdo to je, ale samozřejmě chápu, že to je ožehavé téma,“ dodává Duda.

zdroj: https://www.seznam.cz