Hřbitov lodí se plní výletními giganty

Rádio G6 - Admin

V docích v přístavu Aliaga na západním pobřeží Turecka je rušno. Na 2500 dělníků pracuje ve směnách, aby rozebrali v co nejrychlejším čase gigantické lodě. Dříve pracovali zejména na nákladních lodích, letos však na lodní hřbitov zamířily jiné stroje. Obří výletní lodě, pro které během pandemie nebylo uplatnění.

 

 

Do letošního března zavítaly výletní lodě do doku v Aliaze málokdy. „Normálně jsme rozebírali nákladní a kontejnerové lodě,“ uvedl předseda Asociace recyklátorů lodí Kamil Onal.

 

Jenže v březnu Spojené státy – a s nimi i další země – vydaly zákaz oblíbených výletních plaveb. Tento sektor turistiky zažíval velký boom, jenže najednou oblíbené cruisery nesměly vozit pasažéry a kotvit v přístavech a společnosti, které je provozovaly, musely zredukovat svou flotilu nebo zrušit svůj byznys úplně.

 

A na svou poslední cestu do Aliagy se vydal nezvyklý počet výletních kolosů. „Teď máme v docích pět lodí a další tři jsou na cestě,“ uvedl Onal.

 

Na jedné takové lodi pracuje 100 lidí. Celkem se ve směnách do práce zapojí asi 2500 dělníků. Rozebrat obří kolos trvá zhruba šest měsíců.

 

V docích očekávají, že letos se jim podaří získat celkem 1,1 milionu tun oceli. Průměrná výletní loď váží od 150 do 220 tisíc tun. „Ale není to jenom o oceli. Je tu také nábytek, kuchyňské vybavení, to vše má nějakou hodnotu. Mnoho hotelových firem má zájem ty věci koupit,“ dodal Onal.

 

zdroj: https://www.novinky.cz