Hoax: Farmaceutické firmy vyrábějící vakcíny dostaly pokutu za falšování studií
Tvrzení: „Společnost Johnson & Johnson dostala v roce 2013 pokutu 2,2 miliardy dolarů od USA za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií. Společnost Pfizer dostala v roce 2009 pokutu 2,3 miliardy. Za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií. Společnost Astra Zeneca dostala v roce 2010 pokutu 520 miliónů. To neuhodnete za co. Za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií.“
Fakta: Text pochází z projevu slovenského poslance Milana Mazurka, ale není pravdivý. Ve videu se Mazurek věnuje odpovědnosti výrobců vakcín a tvrdí, že společnosti vyrábějící vakcíny v minulosti dostaly tučné pokuty za nesrovnalosti v studiích. Faktem je, že všechny firmy se dopustily podplácení lékařů a úředníků, soudní spory se však vůbec netýkaly falšování klinických studií.
Výrobci vakcín samozřejmě jsou odpovědní za případnou újmu způsobenou vadou vakcín dle příslušných ustanovení občanského zákoníku, která implementují EU směrnici o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se odpovědnosti za vadné výrobky (tzv. Product Liability Directive). Za vedlejší účinky, které jsou známé z klinických studií přebírá odpovědnost stát. To však není žádnou novinkou. Stejně to platí i u ostatních vakcín hrazených z veřejného pojištění.
Farmaceutické společnosti v minulosti byly skutečně pokutovány. Ale ne za falšování klinických studií, jak tvrdí poslanec. Společnost Pfizer byla pokutovaná za klamavou reklamu a nesprávné označení léků. Společnost Johnson & Johnson dostala pokutu za podplácení lékařů, když usilovala u lékařů, aby zvýhodňovali léky od jejich farmaceutické společnosti. Astra Zeneca za stejným účelem ve letech 2005-2010 uplácela státní úředníky v Rusku a v Číně. Ani jeden případ se však netýkal falšování studií.
Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson zaplatila přes 2,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 42 miliard korun, za urovnání obvinění týkajících se jejích nekalých marketingových praktik, při kterých uplácela lékaře a další, aby šířili její léky. Firma podle obvinění platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor.
Společnost Pfizer také skutečně dostala roku 2009 vysokou pokutu. Společnost podle úřadů v rámci podpory prodeje svých léků včetně Viagry zvala lékaře na poradenská setkání v letoviscích, kde jim platila náklady a nabízela golf, masáže a jiné aktivity. „Lékaři mohli využívat různé požitky,“ uvedl prokurátor Mike Loucks. Ani v tomto případě však nešlo o falšování klinických studií.
Farmaceutický gigant AstraZeneca zaplatila pokuty 520 milionů dolarů za to, že uplácela lékaře, aby její léky proti schizofrenii a bipolární poruše nechala předepisovat i osobám s dalšími psychickými problémy jako jsou úzkosti, poruchy hyperaktivity s deficitem pozornosti, demence, deprese, porucha nálady, posttraumatická stresová porucha a nespavost.
Ani v jednom případě nešlo o klinické studie. V České republice i v USA platí, že pokud pacient je zařazen do klinické studie, musí být o tom informován. V rámci klinické léčby totiž mj. hrozí, že mu bude podáno placebo.
Zdroje: Fakticke.info, Manipulatori.cz