Farmaceutická firma Pfizer dostala pokutu 60 milionů dolarů za korupci

Rádio G6 - Admin

Farmaceutická firma Pfizer údajně korumpovala lékaře včetně těch českých, a zaplatí proto pokutu. Po mimosoudní dohodě dá americké vládě 60 milionů dolarů, v přepočtu 1 miliardu 200 milionů korun. Americká Komise pro cenné papíry obvinila firmu z korupce už v roce 2004.

 

Podle obvinění zaměstnanci firmy Pfizer upláceli lékaře v Evropě i Asii. Komise pro cenné papíry a burzy tvrdí, že nezákonné platby Pfizeru vedly kromě Česka také do Číny, Kazachstánu, Bulharska, Itálie, Srbska a Chorvatska.

 

Pro lékaře, kteří předepisovali velké množství jejích léků, pořádala společnost například setkání v atraktivních a nákladných letoviscích. Pfizer se k praktikám, ve Spojených státech ostře potíraným, nepřiznal, ale ani je nepopřel.

 

Viceprezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček vidí ve verdiktu i vzor řešení pro Česko.

 

„Tady je spíš odlišný způsob, jak se to řeší. Zatímco u nás se postihuje nějakým správním řízením ta firma a ten lékař, který se na tom podílel, tak příklad ze Spojených států a hlavně obrovská výše toho finančního vyrovnání směrem ke státu mně přijde jako dobrý příklad, jak to do budoucna řešit a jak celou korupční praxi i v našem prostředí eliminovat,“ říká Havlíček.

 

S tím souhlasí i právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců. Česko podle něj nemá účinnou legislativu. „Důraz, který byl dáván na zdravotnické reformy, nezahrnul protikorupční oblast, kterou by šlo přitom ze Spojených států poměrně velice efektivně převzít,“ zmínil ve Světě o třetí na Rádiu Česko.

 

Svaz pacientů nebyl z obvinění zaměstnanců firmy Pfizer překvapený. Prezident svazu Luboš Olejár ale tvrdí, že na pacienty má takové korupční jednání dnes jen minimální vliv.

 

„V rámci běžného léčebného procesu může být preferování jedné společnosti před druhou při předepisování léků, ale to ten pacient nepozná, ten důvod. A tam je potřeba, aby to fungovalo, tak aby měl na pojišťovnu úhradu. Pokud ji chce mít plně hrazenou, tak aby si na tom trval. Tam pak ani ten lékař nemůže příliš unikat z českého zákonného prostředí,“ myslí si Olejár.

 

Korupce ve farmacii je známým problémem. Společnost Transparency International odhaduje, že v rámci českého zdravotnictví pohltí korupce a neefektivita českého zdravotnictví až 27 miliard korun.

 

Pomoci má novela zákona o regulaci reklamy

Od té doby, co platí přísnější pravidla, už ale korupce ve farmacii přece jen není tak rozsáhlá. Výrobci léků teď musejí dávat dary lékařům anonymně přes nemocniční fond.

Toto opatření se ihned projevilo i v praxi. Firmy teď například o poznání méně platí doktorům kongresy. Podle odhadů nemocnic poklesly výjezdy až o čtvrtinu.

V minulosti se totiž často jednalo namísto kongresů o proplacení dovolené lékaře v nějaké atraktivní destinaci výměnou za protislužbu, třeba privilegované předepisování konkrétních léků.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží s korupcí spojenou s léky a jejich předepisováním bojovat. Od ledna 2013 by za ni mohly padat pokuty až 15 milionů korun, pokud v parlament schválí novelu zákona o regulaci reklamy.

Novela totiž považuje za reklamu na léky i průzkumy trhu a marketingové studie. Do nich se často za úplatu zapojovali právě lékaři. Zákon by to měl zakázat.

 

zdroj: https://www.irozhlas.cz