Experimentální operace změny pohlaví: Slavný malíř zmizel z povědomí uměleckého světa a objevil se jako Lili Elbe

Rádio G6 - Admin

se narodil v prosinci roku 1882. Dlouhé roky se živil jako úspěšný malíř, zatímco pod jménem Lili vystupoval na veřejnosti jako svá vlastní sestra. Když už ho toto skrývání omrzelo, rozhodl se podstoupit tranzici, a tím kompletně změnit svůj život.

Wegener do roku 1930 pracoval společně s ženou Gerdou jako ilustrátor jednoho kodaňského studia. Hodně cestovali, oba se stali úspěšnými modely, on ale dobře věděl, že není úplně šťastný s tím, co dělá. A proto se to nakonec rozhodl změnit.

Skončil se starým životem a začal zcela novou etapu

Operace na změnu pohlaví byly tehdy ještě pouze experimentální. I přesto se Wegener rozhodl tento proces na klinice v Německu podstoupit.

Později se nechal zcela legálně přejmenovat na Lili Elbe a přestal se dál věnovat umění.

Během dvou let si Lili prošla celkem čtyřmi operacemi pod dohledem zkušených sexuologů a chirurgů.

V roce 1931 se Lili Elbe rozvedla s manželkou. Tou dobou byl její případ pro noviny velkou senzací, změna pohlaví u člověka totiž byla velmi neobvyklým jevem.

Bohužel nakonec Lili doplatila na to, že vše podstoupila ve fází experimentu. Po seznámení s přítelem se rozhodla podstoupit operaci na transplantaci dělohy, aby s ním mohla mít děti.

Bez potřebné medikace nakonec na následky operace tři měsíce po zákroku zemřela.

V dnešní době je vše snadnější, případů jsou stovky

Dnes již není neobvyklé, že by někdo takovou změnou prošel. Nejen ve světě, ale dokonce i u nás se spousta lidí cítí jinak, než se narodila. Mnozí z nich nakonec svůj příběh úspěšně změní. Jak ale taková změna pohlaví probíhá a co všechno vyžaduje?

Začátkem je dlouhodobá psychoterapie. Jejím cílem je určit přesnou diagnózu pacienta a vyloučit možnost, že by mohl pacient později rozhodnutí litovat, nebo že se rozhoduje na základě špatných předpokladů.

Během této léčby často lidé dojdou k závěru, že mají pouze jinou sexualitu, například že jsou homosexuály, je tedy problém v nalezení partnera a není třeba hned měnit pohlaví.

Pokud se tak ovšem nestane, nastává část druhá, kdy dochází k formálním změnám, tedy ke změně jména a k informování okolí.

Následuje hormonální léčba, která probíhá mnohdy i několik let. Ta upraví dané osobě hlas a některé charakteristické rysy. Ženám například mohou začít růst vousy, mužům se zjemní hlas. Tyto léky pacient musí brát až do konce svého života.

Samotná operace probíhá až po dlouhé době od samého začátku. Dochází ke změně pohlavních orgánů, přičemž operací je více a probíhají na několikrát.

Později už zbývají pouze plastické operace některých částí těla. V případě operace z ženy na muže je proces složitější a delší.

Zatímco Lili Elbe nakonec na svou touhu stát se ženou bohužel doplatila, dnes existují po světě stovky šťastných konců. Člověk by si měl být sám sebou jistý a stát se tím, kým skutečně chce.

Pokud mu k tomu tedy pomůže takováto operace, můžeme jen děkovat medicíně za tak výrazný posun. Rozhodně je to ale běh na dlouho trať, který není pro každého.

Autor: Šárka Cvrkalová

zdroj: onlyu.cz