Dohoda EU přinutí iPhony používat do roku 2024 nabíječku USB-C

Rádio G6 - Admin

9. června (Guardian) – EU připravila cestu k tomu, aby všechny smartphony byly ze zákona povinny používat k nabíjení port USB-C, což je krok, který by mohl být bolehlav pro Apple, jehož iPhone je jediným smartphonem hlavní značky bez tohoto typu. připojení.

Dohoda EU bude platit od podzimu 2024 pro všechny smartphony prodávané v bloku, což je rozhodnutí, které by mohlo výrazně ovlivnit Apple, protože iPhone používá Apple lightning port pro kabelové nabíjení.

Porty USB-C byly představeny v 12palcovém modelu MacBook společnosti Apple v roce 2015 a v iPadu Pro koncem roku 2018, zatímco ostatní iPady jsou s portem dodávány od roku 2020.

Někteří uživatelé Apple se zařízeními s konektorem lightning chválí jeho „uchopení“, přičemž někteří si stěžují, že porty USB-C se časem uvolňují.

Jiní vyjádřili přání zbavit se svých „dongle“ svazků adaptérů a nahradit je univerzálním kabelem pro všechny produkty Apple.

EU uvedla, že cílem změny pravidel je snížit nepříjemnosti pro spotřebitele i elektronický odpad, protože spotřebitelům umožní používat starší nabíječky pro nová zařízení.

Pravidla se budou vztahovat na „všechna malá a středně velká přenosná elektronická zařízení“, která budou zahrnovat mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, klávesnice, reproduktory, sluchátka, náhlavní soupravy a špunty. Notebooky budou muset být přizpůsobeny požadavkům 40 měsíců poté, co vstoupí v platnost.

Rozhodnutí musí ještě schválit Evropský parlament a Evropská rada, ale očekává se, že půjde o formalitu.

Mluvčí Evropského parlamentu Alex Agius Saliba řekl: „Dnes jsme v Evropě učinili společnou nabíječku realitou.

„Evropští spotřebitelé byli dlouho frustrovaní z toho, že se s každým novým zařízením hromadí několik nabíječek. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku.

„Jsme hrdí na to, že kromě chytrých telefonů, tabletů, digitálních fotoaparátů, sluchátek a náhlavních souprav, ručních videoherních konzolí a přenosných reproduktorů jsou zahrnuty také notebooky, elektronické čtečky, sluchátka, klávesnice, počítačové myši a přenosná navigační zařízení.

Ben Wood, hlavní analytik společnosti CCS Insight, uvedl, že toto oznámení by se pro Apple mohlo stát „neproblémem“, protože firma již používá USB-C na řadě produktů.

„Mít jeden společný standard nabíjení by bylo vítězstvím zdravého rozumu v očích spotřebitelů,“ řekl.

„Ačkoli Apple učinil silný argument pro to, aby si svůj lightning konektor ponechal, některé jeho produkty, včetně Macu a iPadu Pro, nyní podporují USB-C.

„Doufáme, že to nakonec nebude problém, pokud Apple bude stále přidávat USB-C do více zařízení, a to znamená, že nakonec můžeme vidět USB-C, jak přichází na iPhone.“