Dejte Windows vale: Microsoft umí jen zvyšovat hardwarové nároky – jiní to zvládnou skromněji

Microsoft chce Windows přeměnit v moderní operační systém s velkou podporou umělé inteligence. Není se co divit. Do svého času startupového OpenAI investoval obrovský objem financí, a tak je pochopitelné, že své investice chce zúročit. Druhou stránkou věci je ovšem výpočetní výkon, bez kterého funkce umělé inteligence nebudou dávat smysl. A smyčka se pomalu utahuje: jistě jste už zachytili zprávu, že od podzimní aktualizace Windows 11 24H2 systém nepůjde spustit na některých starších systémech.

Stále více uživatelů se s blížícím se koncem podpory Windows 10 bude ptát, co dál. Paradoxem upgradu je, že ačkoliv desítky bezproblémově běží na celé řadě současných PC a laptopů, stejné stroje už nemusejí být hardwarově kompatibilní s Windows 11. Pokud patříte do této skupiny, je sice stále čas na rozmyšlenou, nicméně stále se krátí.
Domácí uživatelé internetu a multimédií mají lehčí pozici
Napadla vás už v této souvislosti varianta přechodu do světa Linuxu? Spousta uživatelů namítne, že jsou problémy s kompatibilitou programů a aplikací ze světa Windows, nejde spustit mnoho her, je potřeba pracovat s terminálem, distribuce jsou nestabilní, jsou problémy s ovladači a internetem, a ještě spoustu dalších argumentů, které hovoří proti Linuxu.

Z druhého pohledu se ale v mnoha případech nemusíte tohoto světa vůbec bát: spousta distribucí je vybavena přívětivým grafickým rozhraním, ve kterém se coby zkušení uživatelé Windows snadno a rychle zorientujete. Ani z hlediska aplikací to není vůbec špatné a zpravidla na palubě najdete vše pro běžnou domácí činnost. A to je přesně ono. Pokud patříte k uživatelům, jejichž těžiště činnosti s PC spočívá v prohlížení internetu, komunikaci s přáteli a rodinou, archivaci a drobným úpravám fotografií, a nenáročné práci s archivací a editací dokumentů, moderních Linuxů se vůbec nemusíte bát.

Odměnou vám v mnoha případech budou nenáročné systémy, které i na starším hardwaru poběží velmi svižně, budete mít zaručenou dlouholetou podporu (zvlášť u verzí LTS), a nezaberou na vašem disku žádnou významnou část paměťové kapacity. A právě do této skupiny patří i distribuce Linux Lite.

Ani svět Linuxu neminula integrace umělé inteligence. Linux Lite například integruje chatbota, založeného na ChatGPT, který uživatelům pomáhá s jejich dotazy a snaží se je řešit v reálném čase.

Svobodný operační systém Linux Lite je postaven na Ubuntu LTS a zaměřuje se především na uživatele, přecházející ze světa Windows – nebo o tom minimálně uvažují. Jeho velkou výhodou je nenáročnost na hardware, lze si tedy vystačit i se staršími počítači. Nyní vývojáři uvolnili novou verzi Linuxu Lite.

Galena nabízí více stability a spolehlivosti
Vývojáři se v nejnovější verzi Linuxu Lite soustředili především na vlastnosti, které patří k základům dobrého operačního systému: stabilita a spolehlivost. Není to ale jen to, systém obsahuje spoustu dalších zajímavých vychytávek a zlepšení, mezi kterými stojí za to zmínit především:

náhled rozdělených oken ve správci souborů Thunar,
změny v nastavení a uvítací obrazovce systému,
aktualizace na nejnovější verze u celé řady softwaru, instalovaného ve výchozím nastavení systému; jde především o kancelářskou sadu LibreOffice, přehrávač médií VLC, obrázkový editor GIMP, klient elektronické pošty Thunderbird a internetový prohlížeč Chrome.
Jak si se systémem poradí uživatelé Windows
Na Linuxu Lite je také praktické to, že si jej můžete snadno vyzkoušet v „živém režimu“. Pokud si vypálíte soubor ISO na DVD nebo zapíšete na USB flash disk jako spustitelný systém (například pomocí programu balenaEtcher), můžete si jej vyzkoušet na vlastním hardwaru bez nutnosti instalace. Pokud je vaším hlavním systémem Windows, nijak si tím svou stávající instalaci nenarušíte.

Jakmile se rozhodnete přejít na jiný systém, nastoupí jednoduchý instalátor známý z Ubuntu. Ihned po instalaci se objeví praktická obrazovka nápovědy, která vám pomůže s nastavením – například při získávání aktualizací – instalací ovladačů nebo vytváření bodu zálohy systému.

Skromný systém se skvělou výbavou
Přibalený desktop Xfce je uživatelsky vstřícný pro začátečníky ve světě Linuxu a obzvlášť znalcům kdysi oblíbeného Windows 7 by jeho ovládání nemělo činit sebemenší problémy.

Tenký Linux Lite má, jak jsme nakonec u moderních distribucí Linuxu zvyklí, dobrou softwarovou výbavu: od internetového prohlížeče, přes editor obrázků GIMP a kancelářskou sadu LibreOffice, až po přehrávač médií VLC. Ve výchozím nastavení získáte spolu se systémem vynikající základní vybavení, které nezapomíná na nic, co by bylo potřeba.

Také podpora ovladačů je vynikající a systém uživatelům pomáhá v jednotlivých krocích nastavení konkrétních funkcí. Jedinou nevýhodou je, že podobně jako Ubuntu dává Linux Lite k dispozici ke stažení pouze 64bitový image.

Jak je patrné z přiložené tabulky, Linux Lite je ideální pro provoz na starším hardwaru. Nemusíte se tedy obávat zvýšených nákladů, souvisejících s pořízením nejnovějšího hardwaru pro Windows 11. Pro běžnou domácí činnost je Linux Lite, běžící na klidně starším počítači, úplně v pohodě.

Zdroj: 9to5linux, Linux Lite OS