Covid-19 mnozí pacienti zaregistrují poprvé na toaletě. Lékaři tento příznak vídají stále častěji

Rádio G6 - Admin

Přibývá lékařských studií, které potvrzují skutečnost, že se Covid-19 projevuje jedním specifickým příznakem, který doplňuje plejádu dalších. Zatímco většina lidí pocítí nemoc Covid-19 na plicích, celkovou slabostí nebo ztrátou chuti a čichu, u dalších se poprvé projeví v trávicím systému.

O tomto příznaku se tolik nemluví, snad proto, že každý den se objevují nové a nové zprávy o koronaviru, a to už téměř rok. Lékaři však upozorňují, že právě konzistence stolice může být jedním z důležitých příznaků nemoci.

Příznak potvrzují studie z celého světa

Podle vědců ze Stanfordské univerzity jsou problémy trávicího systému sice poměrně mírným, ale častým projevem Covidu-19. Třetina pacientů, která měla lehký průběh nemoci, vykazovala také příznaky, které se projevovaly zejména na toaletě. Další studie, kterou publikovali vědci z Pekingu, informovala o tom, že až 79 % lidí trpících Covidem-19 má gastrointestinální komplikace.

Aby toho nebylo málo, studie publikovaná v časopise American Journal of Gastroenterology zkoumala několik set pacientů, kteří prošli mírným průběhem Covidu-19. Vědci odhalili, že čtvrtina z nich měla pouze zažívací problémy a třetina potom zažívací a dýchací problémy. Více než polovina lidí ze studie tak vykázala symptomy v trávicím systému. A u 20 % z nich se jako vůbec první příznak objevil průjem.

Analýza Covid Symptom Study potom průjem uvádí jako jeden z hlavních příznaků Covidu-19, a to spolu s bolestí hlavy, ztrátou čichu, nechutenstvím, bolestí krku a bolestí v oblasti hrudní.

Další varovné signály

Kromě ztráty čichu a chutí patří mezi nejčastější příznaky teplota a neustávající kašel. V poslední době se jako jeden z prvních příznaků přidal také pocit suchosti v nose. Starší pacienti potom pociťují také takzvanou mozkovou mlhu, tedy dezorientaci, případně pískání v uších. To souvisí s tím, že koronavirus může napadnout i mozek.

Foto: Shutterstock

zdroj: https://www.aazdravi.cz