Co se mění od 27. prosince: Silvestr, vycházení, obchody, školy…

Rádio G6 - Admin

Od 27. prosince se Česko opět uzavírá do pátého epidemického stupně. Bude platit zákaz vycházení i na silvestrovskou noc, rozhodla vláda


Česko se v neděli vrací do nejvyššího stupně epidemického rizika. Ministři Jan Blatný a Karel Havlíček (oba za ANO) vysvětlili, jak budou vypadat dny minimálně do 10. ledna.

Poslední dny letošního roku budou poznamenané zhoršením epidemické situace, kvůli čemuž začnou platit další mimořádná opatření. Vláda na středečním jednání rozhodla o přechodu na nejvyšší, pátý stupeň rizika v rámci systému PES. Platit začne od neděle 27. prosince.

Jak budou vypadat následující dny:

Které obchody zůstanou otevřené?

Pravidla toho, které obchody mohou zůstat od 27. prosince otevřené, jsou obdobná jako na podzim. Kromě potravin a drogérií jsou to třeba lékárny, optiky, trafiky, květinářství a zámečnictví, automobilové myčky nebo výdejny zásilek.

Zavřené naopak musí zůstat například hračkářství, prodejny s koberci nebo nábytkem.

Jaké změny platí pro supermarkety?

Do 26. prosince platí v Česku čtvrtý epidemický stupeň, kdy musí mít obchody o svátcích zavřeno. Vláda ale rozhodla o výjimce pro obchody během Štědrého dne – mohou mít otevřeno do 12 hodin, tak jak jsou zákazníci z posledních let zvyklí.

Změnou je, že i v pátém stupni budou obchody otevřené během neděle. 27. prosince tedy bude možné jít nakupovat. Ovšem jen základní zboží.


Nově totiž budou podle Karla Havlíčka platit rovné podmínky pro malé obchody i supermarkety, které už nebudou moci nabízet například hračky – protože hračkářství musejí být zavřená. Mezi svátky tak bude možné nakoupit jen nutné zboží – škála je ovšem široká: potraviny, pohonné hmoty, kosmetika, hygienické zboží, léky a dioptrické potřeby, krmiva pro zvířata, stejně tak i květiny. Podle ministra Havlíčka z pietních důvodů.

Vycházení aneb Jak to bude na Silvestra?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci potvrdil, že vláda nechá věřícím občanům možnost jít během Štědrého večera na půlnoční mši.

Ale co se týče Silvestra, vyzval občany, aby se nescházeli a zůstali večer doma. Platit ostatně bude zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00. Žádnou výjimku vláda neschválila.

A pro připomenutí: ve stupni 5 se mohou na veřejně přístupných místech venku i uvnitř setkávat maximálně dva lidé – samozřejmě s výjimkou členů jedné domácnosti.


Restaurace, bary, služby, fitness centra

Přechod do „pětky“ znamená opět i uzavření služeb, jako jsou například kadeřníci, pedikúra či manikúra.

Fungovat nemůžou ani ubytovací služby, ale i ani posilovny, wellness či bazény. Restaurace zůstanou uzavřené a dále mohou pouze nabízet jídlo přes okénko, a to v čase mezi 5:00 a 21:00.

Kdy půjdou žáci do školy?

Od 4. ledna se počítá s distanční výukou, do škol se po Novém roce vrátí jen žáci prvních a druhých ročníků základních škol a další, pro které bude platit výjimka z distanční výuky. Nadále fungují speciální a mateřské školy.

Během tiskové konference zaznělo, že vláda zatím uvažuje o tom, že by se děti mohly vrátit do škol 10. ledna. Tento termín je ale spíše orientační a bude se vyvíjet podle epidemické situace.


zdroj:https://www.seznamzpravy.cz