Chtěla zbohatnout „kurv*ním bez práce“, udeřil Schwarzenberg. Je pro převoz Terezy domů

Pašeračka Tereza, odsouzená v Pákistánu na 8 let a 8měsíců vězení, má šanci, aby byla převezena k výkonu trestu do Česka, míní exministr Cyril Svoboda. Prezident Miloš Zeman si to nemyslí, pro její převoz by byl další exministr Karel Schwarzenberg, který ale Terezu označil za jednu „z nesčetných českých holek, kterým namluvili, že kurvením budou bez práce bohaté“. Kníže to řekl Parlamentním listům.

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že se podaří vydat Češku Terezu Hlůškovou zpět do vlasti. Čin, za který byla odsouzena, je podle něj příliš závažný. Zeman to řekl serveru Parlamentní listy. Hlůškovou ve středu poslal pákistánský soud za pašování heroinu na osm let a osm měsíců do vězení.

„Jedna z nesčetných českých holek, kterým namluvili, že kurv*ním budou bez práce bohaté. Netuší, že tím se dostanou do víru, který je vždy stáhne ke dnu. Ale i ohromující pitomost není zlá vůle a stačilo by, aby si to odseděla doma,“ uvedl zostra taktéž pro PL exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Zeman má silné pochybnosti

Zeman je přesvědčený, že český konzulát je s Hlůškovou v pravidelném kontaktu a snaží se jí pomoci, jak jen to jde. Vydání do Česka ale podle něj brání několik skutečností.

„Určitě náš konzulát s ní bude mít pravidelný kontakt. Nevím teď, jestli máme s Pákistánem dohodu o extradici, myslím, že ani nemáme. Takže můžeme o to sice požádat, ale vzhledem k charakteru tohoto trestného činu mám silné pochybnosti, zda by tato žádost byla uspokojivě vyřešena,“ uvedl prezident pro Parlamentní listy.

Na smlouvě s Pákistánci Česko pracuje

Česko skutečně s Pákistánem dohodu nemá. Alespoň prozatím. Na dohodě se však česká diplomacie snaží pracovat. „Mezi ČR a Pákistánem smlouva není, ale ČR se takovou smlouvu snaží dojednat s Pákistánem, probíhají jednání. Pokud k tomu dojde a ta smlouva se podaří, tak potom ČR provede všechny nezbytné kroky k tomu, aby tato odsouzená Češka mohla být přeložena k výkonu trestu do ČR,“ řekl v pořadu Epicentrum na Blesk.cz Robert Řehák z ministerstva zahraničních věcí.


Video Mluvčí resortu zahraničí: Když Tereza požádá o přesun do českého vězení, uděláme pro to vše. – Blesk TV

Zcela jinak to vidí bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Hlůšková podle něj naděje má, česko-pákistánská diplomacie je na dobré úrovni. Je ovšem jisté, že minimálně část trestu si rodačka z Uherského Hradiště bude muset v Pákistánu odpykat.

Pašeračka Tereza (22) se chvěje hrůzou: Doživotí! hrozí prokurátor

Svoboda pro iDnes.cz připomněl, že celý případ ještě může dopadnout jinak. Stále probíhá soud, rozsudek necelých devíti let vězení není pravomocný. Přesto je exministr přesvědčen, že jak Hlůšková, tak zastupitelský úřad budou žádat o vydání do České republiky. Pobyt v zahraniční věznici je pro odsouzené náročný.

Návrat do Česka podle Svobody neznamená, že by ženě bylo něco odpuštěno. „Pokud bude Hlůšková pravomocně odsouzena a podaří se ji dostat zpátky do České republiky, stejně si bude muset zbytek svého trestu odpykat,“ uvedl Svoboda. Pákistán vnímá pašování drog jako závažný trestný čin a pokud by Česko trest zkrátilo nebo Hlůškovou propustilo, mohlo by to zkomplikovat vztahy mezi zeměmi.

Poměrně mírný trest

Případ Terezy Hlůškové začal loni v lednu, kdy pákistánští celníci ženu zadrželi na jednom z tamních letišť. Chystala se letět do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a pak dále do Irska. V kufru měla devět kilogramů heroinu. Podle cen na tamním černém trhu měl objem drog hodnotu až 24 milionů korun.

Dostupně informace naznačují, že Hlůšková byla součástí mezinárodního drogového kartelu, pro který mladí lidé pašovali drogy do Evropské unie. V minulosti se živila jako společnice. Trest, který získala, je na místní poměry mírný, mohla získat mnohem více let. I proto se chce proti rozsudku odvolat prokurátor Aftab Ahmed, protože říká, že byla potrestána, jako kdyby u sebe měla pouze suroviny k výrobě.

 

 

zdroj :blesk.cz