BRITŠTÍ LÉKAŘI VARUJÍ PŘED ŠÍŘENÍM NOVÉ POHLAVNĚ PŘENOSNÉ CHOROBY. VYZNAČUJE SE TÍM, ŽE „POŽÍRÁ“ GENITÁLIE

Možná znáte text písničky Ivana Mládka – Jožin z bažin. A ten, jak známo, „žere hlavně Pražáky“. Jenže teď Evropa čelí novému „strašákovi“, který žere rovnou genitálie (a to nejen Pražákům). Poměrně vzácná infekce, která se na evropském kontinentu nevyskytovala, se totiž dle odborníků hlásí o pozornost. A aby toho nebylo málo, nejenže tato infekce útočí na genitálie, ale navíc je rizikovým faktorem pro přenos HIV.

Bakteriální infekce, která se jmenuje donovanóza (granuloma inguinale), a jejím původcem je bakterie Klebsiella granulomatis, způsobuje masivní genitální vředy a záněty. Vředy se v průběhu onemocnění zvětšují a rudnou a kromě toho, že začnou také zapáchat, stávají se i infekčními. V případě, že onemocnění není léčeno, napadá a ničí genitální tkáň. Právě proto si také donovanóza vysloužila pověst, že „genitálie požírá“ (i když tomu tak ve skutečnosti úplně není). Ačkoliv infikovat se mohou jak ženy, tak i muži, právě u mužů je výskyt donovanózy dvakrát častější (a nečastěji jsou případy infekce hlášeny ve věkové skupině 30-40 let). A jak se „požíračka genitálií“ šíří? Ano, tušíte správně, nechráněným sexem.

I když toto onemocnění je lékařům známo, minimálně ti v Evropě byli doposud docela v klidu. Donovanóza se totiž dominantně vyskytovala v tropických oblastech, tedy v zemích, jako je Indie, Papua-Nová Guinea, ale také ve vybraných částech Austrálie. Jednotky případů pak byly hlášeny také ve Vietnamu a některých afrických zemích. Jenže jak známo, co není, může být – a tak nyní odborníci z Velké Británie varují, že tato pohlavně přenosná choroba pronikla do Evropy (kde byla doposud víceméně raritou, jelikož v evropských zemích mezi pohlavně přenosnými chorobami dominují chlamydie, syfilis a příp. i kapavka) a jen v Británii bylo v roce 2019 hlášeno 30 případů (loni pak došlo k lehkému poklesu, dle odborníků je ale důvodem koronavirová pandemie a omezení, která s ní souvisela).  Tamní lékaři navíc upozorňují, že donovanóza se v zemi dále šíří a její výskyt začne narůstat. „Domnívali jsme se, že tato nemoc se vyskytuje jen v určitých částech světa. Jak se ale ukazuje, v Británii je stále častější,“ shrnula pak dr. Shree Datta z londýnské kliniky MyHealthCare.

 

Nenápadné první projevy a o to těžší průběh

Je-li nemoc vzácná a příliš mnoho se o ní neví, znamená to, že komplikovanější je i její diagnostika. To pak v případě donovanózy platí dvojnásob, jelikož zpočátku nezpůsobuje v podstatě žádnou bolest (a také inkubační doba je docela různá, v rozptylu od jednoho až po šestnáct týdnů) a v mnoha případech jsou její počáteční stadia naprosto nerozpoznatelná. Pouze v místě, kde bakterie vniknou do těla, se vytvoří načervenalé uzlíky, které ovšem docela rychle zmizí. A pozornost nakažených tak opadne. Ovšem pouze na krátkou dobu. Po čase se totiž v blízkosti zasažené oblasti začnou tvořit vředy, které začnou při dotyku krvácet. Ačkoliv tyto vředy se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle, nejčastěji zasahují oblast genitálií.  U mužů pak bývá zasažen penis a u žen stydké pysky.

Není-li infekce včas léčena, může mít na genitálie skutečně fatální dopad. Nejenže může způsobit edémy, ale může vést i ke zúžení močové trubice, pochvy či análního kanálu – což nezřídka ústí v trvalé zjizvení postižených oblastí. Ačkoliv běžná (a včasná) léčba spočívá v podávání antibiotik, v případech závažného průběhu (a pozdní diagnostiky) může být jediným řešením operace. A pokud byste doufali, že když už jednou tohle peklo proděláte, tak budete napodruhé imunní, opak je pravdou – tělo si totiž vůči viru nedokáže vybudovat obranyschopnost, takže se klidně můžete nakazit opakovaně. Ani tím však špatné zprávy nekončí. „Kromě skutečně otřesných příznaků je nutné, aby si lidé uvědomili, že donovanóza je známým rizikovým faktorem pro přenos HIV,“ doplnila totiž Datta.

Hlavně v klidu

Ačkoliv v Británii se aktuálně donovanóza stala předmětem zájmu obrovského počtu lidí – zpráva o jejím šíření totiž docela masivně zasáhla sociální sítě a zejména pak TikTok – ozývají se zároveň hlasy, že minimálně zatím mohou být lidé v Evropě docela v klidu. Podle profesora z australského Kirby Institute, Johna Kaldora, pak ani zaznamenané zvyšující se počty nakažených nic moc zásadního neznamenají. A dle jeho slov je mnohem důležitější vědět, zda tyto případy souvisí s místním přenosem, nebo se jedná o nakažené s cestovatelskou anamnézou (a mohli se tedy nakazit jinde). I když ve srovnání se zaznamenanými 100 případy ročně v USA může prý výskyt 30 případů v Británii skutečně naznačovat, že šíření tu možná bude „intenzivnější“, rozhodně to neznamená, že by donovanóza byla nemocí, která by člověku hrozila na „každém kroku“.

I když ale riziko, že se s bakterií, která „požírá genitálie“, potkáte, je docela nízké, neznamená to, že byste možnost nákazy měli podceňovat. Pokud ale praktikujete bezpečný sex (sex s ochranou), v klidu být rozhodně můžete. A pokud vám byl doposud sex s kondomem cizí a riziko nákazy jinými pohlavně přenosnými nemocemi (jejichž průběh je přeci jen o mnoho méně závažný) vás k použití ochrany nepřimělo, možná, že „pažravá bakterie“ by přeci jen mohla. A za to by se vlastně slušelo jí i poděkovat…

ZDROJ: STI.BMJ.COM, INDEPENDENT.CO.UK, DW.COM, INVERSE.COM / https://www.lui.cz