Až 200 milionů lidí je vystaveno nebezpečnému arzenu

Rádio G6 - Admin

Největší otrava v dějinách

O nejhorší masové otravě v dějinách se prakticky nic neví, protože se odehrála v zemích, které mnoho obyvatel jednoduše příliš neřeší. Její dopady ale mohou být strašlivé.

Indický subkontinent zaznamenal ve dvacátém století bouřlivý rozvoj. Teprve nyní se ale ukazuje, jaká byla daň za pokrok. Poté, co tam v sedmdesátých letech byly vyvrtány studny, miliony lidí byly vystaveny jedovatému arzenu, který pronikl do pitné vody.

Otrava až pro 200 milionů lidí
Když se tento kov dostane z okolních vrstev kamenů a půdy do vody, může ve vysokých koncentracích způsobit rakovinu, kardiovaskulární nemoci a také mentální a vývojové poruchy. Nyní se ukazuje, že Pákistán je tímto problémem postižený nejvíc – týká se neuvěřitelných 70 milionů lidí.

Až do devadesátých let dvacátého století se o tomto problému nevědělo, teprve pak přišli vědci s oznámením, že v deltě Gangy-Brahmaputry se nacházejí extrémní koncentrace arzenu. Světová zdravotnická organizace (WHO) tehdy varovala, že jen v Bangladéši pije takto kontaminovanou vodu mezi 35–77 miliony lidí. Roku 2014 už WHO upozornila, že se celosvětově tento problém týká až 200 milionů osob na celém světě – drtivá většina z nich přitom žije v Bangladéši, Indii, Vietnamu a Nepálu.

Již několik starších výzkumů upozorňovalo, že zasažen může být i Pákistán, chyběla však data, který by to potvrzovala. Vědci měli jen náznaky, že v některých podzemních rezervoárech v Pákistánu by mohla být zvýšená úroveň arzenu. Profesor Joel Podgorski ze švýcarského Federálního institutu pro výzkum vody v Dübendorfu se to pokusil potvrdit – anebo vyvrátit. Dospěl však ke zcela nečekaným číslům – situace v Pákistánu je ještě horší, než si kdokoliv myslel.

Výzkum 120 studní

Podgorského tým nejprve měřil úroveň arzenu ve vzorcích vody ze 120 studní napříč Pákistánem z hloubek 3–70 metrů. Více než dvě třetiny výrazně překračovaly normy stanovené Světovou zdravotnickou organizací a řada studní zejména v oblasti kolem řeky Indus měla koncetrace dokonce extrémně zvýšené – měly objem přes 200 mikrogramů arzenu na litr vody.

Všechny oblasti, kde byly studny nejjedovatější, spojovala vysoká kyselost půdy a také poměrně mladé sedimenty, jimiž byla krajina tvořená. Starší usazeniny už byly totiž vodou promyté natolik, že z nich arzen stihl odtéci do oceánu, kde je jeho koncentrace v obrovské mase vody zanedbatelná.

Vědci pak vytvořili první regionání mapu rizik, která ukazuje, jak vysoká je pravděpodobnost, že v různých oblastech Pákistánu hrozí studny s jedovatou vodou. V článku vydaném odborným časopisem Science Advances, kde mapa i studie vyšla, autoři upozorňují, že jen v Pákistánu je vodě s pětinásobkem limitu stanoveným WHO vystaveno přibližně 60 milionů osob.

Vědci doufají, že alarmující výsledky této práce budou pro pákistánské úřady dostatečnou motivací, aby začaly testovat kvalitu vody ve studních v oblastech, kde hrozí nejsilnější rizika.

Zdroj: Sciencezoom.iprima.cz