Afričan se brání proti trestu za znásilnění nezletilé, podal dovolání

Rádio G6 - Admin

Případ loňského znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, za které byl ke čtyřem letům vězení odsouzený Afričan Abdallah Ibrahim Diallo, ještě nekončí. Jak zjistil portál iDNES.cz, muž podal prostřednictvím svého advokáta dovolání k Nejvyššímu soudu.

Informaci vyplývající z veřejně přístupné justiční databáze redakci potvrdila pracovnice Okresního soudu v Litoměřicích, který se kauzou zabýval coby prvostupňový. „Dovolání podala obhajoba,“ sdělila Barbora Hrbková.

Diallo dívku podle obžaloby znásilnil loni v červnu na poli u Lukavce poté, co přijel do Česka vlakem z Německa. Tam ho předtím propustili z drážďanského vězení, kde byl za nezaplacené pokuty. V sousední zemi údajně jezdil načerno nebo vyhrožoval sociálnímu pracovníkovi.

Litoměřický senát mu za skutek uložil dvouletý trest, tedy na samé spodní hranici sazby, a nařídil také ústavní léčení. Vedl ho k tomu zdravotní stav Dialla. Ten totiž podle znalců trpí schizofrenií a v době spáchání činu byly jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti podstatně snížené.

Ústecký krajský soud se následně nicméně přiklonil na stranu státní zástupkyně a trest muži zpřísnil. Poslal ho do vězení na čtyři roky.

„Vzhledem ke všem okolnostem se dvouletý trest uložený soudem prvního stupně jeví jako mírný. Nevedl by ke splnění zákonem požadovanému účelu,“ uvedl v srpnu Roman Dobeš, předseda odvolacího senátu.

„Stav zmenšené příčetnosti není polehčující okolnost,“ upozornil soudce Dobeš, proč odvolací senát trest odnětí svobody zpřísnil.

Muži zároveň potvrdil ústavní léčení. Znalci konstatovali, že by bylo vhodné ho před výkonem trestu odnětí svobody nejprve zaléčit.

Diallo při pobytu ve vazbě například odmítal dodržovat hygienu, byl agresivní, měl náhlé záchvaty smíchu, stěžoval si na hlasy v hlavě. Přímo při soudních jednáních, u nichž mluvil francouzsky, opakovaně vstával nebo požadoval čokoládu

V Německu v minulosti neúspěšně žádal o azyl. Protože ale u sebe neměl doklady, nemohli ho ze země vyhostit, neměli totiž kam.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Autor: