Výrobci léků potáhnou kvůli Africe za jeden provaz – tohle vyšlo v 2012

Třináct největších farmaceutických firem svedl dohromady Bill Gates

 

Londýn – Za bezprecedentní lze označit tzv. Londýnskou iniciativu, na níž se v britské metropoli dohodli šéfové 13 největších světových výrobců léků. Dohromady je svedl zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates.

 

Společnosti jako Pfizer a GlaxoSmithKline darují potřebným více léků, ale především začnou spolupracovat na nových přípravcích, které budou schopny zastavit šíření deseti nejčastějších tropických nemocí.

 

Choroby jako lymfatická filarióza, říční slepota, nebo Chagasova nemoc ničí životy bezmála půldruhé miliardy lidí. Sedmdesát procent z nich přitom pochází ze zemí, které nejsou schopny patřičné léky zajistit.

 

„Tento inovativní přístup musí sloužit jako vzor pro řešení dalších globálních problémů,“ okomentoval iniciativu Gates.

 

Obavy
K projektu se vedle nadace Billa a Melindy Gatesových (darují 363 milionů dolarů) přidají také britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj, Světová banka či organizace USAid.

 

„První nemoc, která bude vymýcena, je guinejský červ. Boji s ním se už desetiletí věnuje Cartrova nadace. Loni exprezident Carter oznámil, že potřebuje pouhých 60 milionů dolarů, aby svou práci v poslední postižené zemi – Jižním Súdánu – dokončil. Takové peníze teď budou k dispozici,“ dodal Gates.

 

Souhlas s farmaceutickými konkurenty na společném výzkumu je nezvyklý. Všechny společnosti souhlasily, že budou vzájemně sdílet potřebná data.

 

„Tyto starobylé nemoci jsou už na kolenou,“ ocenila v Londýně novou iniciativu generální ředitelka Světové zdravotnické organizace. „Jsem si jistá, že skoro všechny z těchto nemocí mohou být odstraněny, nebo aspoň kontrolovány, do konce současné dekády.“

 

 

[zdroj: https://zpravy.aktualne.cz]