Zlý sen se opakuje. To snad nemohou myslet vážně, lamentuje nad uvolňováním Flegr

Rádio G6 - Admin

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se po čase opět přihlásil o slovo s příspěvkem do diskuze o tom, zda protiepidemická opatření uvolňovat, zpřísňovat, případně ponechat. Pravdou je, že jeho nejčernější prognózy o tom, že tu v této době budeme mít tisíce mrtvých denně, se nenaplnily, což je na druhou stranu pozitivní zpráva. Podle parazitologa se tak stalo především proto, že jsme si velmi draze koupili čas. Flegr proto jen nevěřícně přihlíží tomu, jak se ministerstvo zdravotnictví opatření chystá rozvolňovat a v případě návratu žáků do škol tak dnešním dnem už rovnou učinilo.

Dohánět ztráty hospodářství je nesmysl

Tak takové déj? vu nyní zažívám co chvíli, když poslouchám, jak se různí odborníci chystají rozvolňovat a usilovně odhadují, zda se to stihne ještě do konce listopadu, nebo až během prosince. Jenže já si bohužel moc dobře uvědomuji, kdy jsem stejný pocit zlého snu prožíval poprvé,” napsal Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu. “Bylo to v létě, kdy nejspíš ti samí odborníci bilancovali za epidemií a moudře rozebírali, zda naše hospodářství stihne do konce roku dohnat ztráty způsobené epidemií. Stejně jako tehdy si i nyní nevěřícně říkám, proboha, to snad nemohou myslet vážně.To si opravdu neuvědomují, že to nejhorší, tedy chřipková sezóna, nás teprve čeká?

Jaroslav Flegr varuje před tím, abychom situaci považovali za zvládnutou. Do toho má současný stav velmi daleko. Pouze jsme si koupili nějaký čas, abychom se dokázali připravit na to, co přijde. Evoluční biolog už dříve uvedl, že počítá se třetí vlnou, která bude ještě silnější. Nechápe proto, jak je možné, že s prvním poklesem čísel se tu opět mluví o masivním rozvolňování, které je evidentně motivováno tím, aby se lidem udělaly hezké Vánoce, k nimž pochopitelně patří nezřízené nákupy v obchodních centrech.

Hygiena stále nestíhá trasovat

Nejdřív musíme stlačit počty denně infikovaných na hodnoty, které už dokáže posílená hygiena kvalitně dotrasovat,” vysvětluje Flegr skutečnost, která ještě zdaleka nenastala. Stále tu přibývá několik tisíc nových případů denně a podíl pozitivních testů na celkovém počtu je pořád příliš vysoký. Vysoká nálož viru v populaci tedy zůstává.

Jestliže si chceme dopřát luxus návratu dětí do škol, tak musíme na oplátku posílit kapacity trasování tak, abychom dokázali vytrasovat i kontakty kontaktů, přinejmenším je varovat, v lepším případě jim nabídnout i bezplatné a rychlé testování,” říká parazitolog. Vyzývá také ministerstvo zdravotnictví, aby konečně uvedlo do praxe vysokokapacitní RT-PCR testovací metodu z ústních stěrů, která by vše zjednodušila. Taková metoda už je řadu měsíců k dispozici, ale ministerstvo pod vedením Romana Prymuly ji ignorovalo.

Foto: archiv J. Flegra

zdroj: https://www.mix24.cz