Zkrátí se otevírací doba hospod, od středy budou zavírat v osm večer

Zdenek Zoubecek

Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však dnes na tiskové konferenci uvedl, že od středy dojde ke zkrácení otevírací doby restaurací, které musí zavírat už v osm večer. Od té doby bude platit také zákaz prodeje občerstvení přes okénko. Stále platí zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech i trzích. Vláda dnes zatím nerozhodla, od kdy budou moci být v provozu lyžařská střediska.

 

PES zůstává na trojce

Podle ministra je současné skóre na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm rizika, pokles se zastavil a stav epidemie stagnuje. Od neděle je toto skóre 64 bodů a odpovídá tak čtvrtému stupni systému PES. Podle metodiky by se mělo po třech dnech zvážit zpřísnění.

Od začátku říkáme, že protiepidemický systém je zásadním, nikoliv jediným zdrojem rozhodování pro naše rozhodování. Je to uvedeno už v metodice,“ řekl ministr jako odpověď na to, proč Česko zatím nebude přecházet ze třetího do čtvrtého stupně systému PES.

Od čtvrtka mohly restaurace fungovat mezi 6:00 a 22:00, předtím od 14. října do 2. prosince byly uzavřené úplně, fungovat mohlo jen výdejní okénko.

Restaurace budou zavírat v osm večer

Restaurace, hospody, bary a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejpozději v osm večer. Nařízení se týká také hotelových restaurací a výdejních okének. Zpřísnění se netýká rozvozu jídla.

Podle Blatného jde o reakci na chování restaurací a lidí, kteří po zavírací době restaurací a barů po 22. hodině zůstávali na místě a prodávali alkohol z okének. K výdejním okénkům byly podle ministra přistavovány vyhřívané stany. A právě před těmito podniky se hromadili lidé. Rovněž na trzích se konzumovalo jídlo a alkohol, což bude od středy zakázáno.

 

Posílení MHD

Ministr rovněž vyzval dopravní podniky jednotlivých měst, aby posílily spoje MHD, a to tak, aby se v nich lidé nekumulovali, především ve večerních hodinách.

Otevření skiareálů je nejisté

O provozu skiareálů se v poslední době bouřlivě diskutuje i v Evropě. V Itálii sjezdovky zůstanou zavřené do 7. ledna. Uzavřená střediska chce nechat i Francie. Naopak Rakousko je chce otevřít od 24. prosince, ale jen místním lyžařům. Lyžování bude možné také v Polsku.

Ještě v pátek Blatný uvedl, že by se skiareály měly otevřít od 18. prosince. „Tento svůj návrh jsem stáhl z jednání vlády, proto o něm zatím jednáno nebylo,“ uvedl dnes.

 

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jsou pravidla pro provoz zimních středisek připravena a nyní se konzultují s provozovateli areálů.
zdroj/foto:www.plzenska.drbna.cz