Home / POSLOUCHEJTE ŽIVĚ / Online Rádio G6 / Televízia Romapožomatar / ČESKO SLOVENSKO ROMSKÝ ZLATÝ HLAS

Za hajlování na akci SPD dostal podmínku. Uklidňoval jsem ostatní, hájil se

Účastník dubnové akce hnutí SPD Radek Mansfeld dostal od soudu za hajlování půlroční podmínku, navíc musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné, muž se proti rozsudku okamžitě odvolal. Tvrdí, že zdviženou pravicí nevyjadřoval své sympatie k neonacismu, pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.


Jsem vlastenec, tvrdí muž, který hajloval na akci SPD. Dostal podmínku | (2:53) | video: Jiří Pánek, Adam Kvita, iDNES.tv

Incident se stal na demonstraci „proti diktátu Evropské unie“, kterou sněmovní SPDpořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby. Záběry muže stojícího se zdviženou rukou při vystoupení kapely Ortelse objevily krátce po akci na sociálních sítích. Jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

„Pan obžalovaný si byl dobře vědom, co to je neonacismus, co to je hajlování, co je to fašistický symbol,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. Mansfeld podle ní hajloval v úmyslu veřejně sympatizovat s neonacismem, což vyplývá mimo jiné z toho, jak byl oblečený a v jakém prostředí skutek spáchal. Soudkyně poukázala i na mužův facebookový profil, který podle ní prokazuje, že obžalovaný je s problematikou neonacismu „velmi dobře srozuměn“.

Třiačtyřicetiletý závozník z Kladna obžalobu popřel. Řekl, že na akci šel, protože tam měl přátele. „Choval jsem se úplně normálně,“ zdůraznil. „Měl jsem ruku nahoře, ale se dvěma prstama. Uklidňoval jsem ty, kdo byli naproti. Narušovali demonstraci – hvízdali, provokovali. Nechtěl jsem, aby se pobili,“ doplnil.

Na dotaz soudkyně popsal, že měl tehdy na sobě maskáče české výroby a zelený výsadkářský baret. „Mně se to líbí, jako třeba vám džíny. Chodím v tom i do práce. To neznamená, že to je nějaká provokace,“ vysvětlil muž, jenž se k soudu dostavil v černých tříčtvrtečních kalhotách, v botách kanadách a v čepici, kterou si sundal až na výzvu soudkyně.

Soud se zajímal i o to, zda Mansfeld užívá alkohol. „Jasně, jako normální klasickej Čech,“ uvedl. Připustil, že dvě piva vypil i před pondělním jednáním. Dodal, že pivo popíjel i na demonstraci.

Mansfeldův advokát Martin Korbař předložil soudkyni čestná prohlášení klientových spolupracovníků cizí národnosti, kteří se zaručili za to, že muž není neonacistou a rasistou.

Mansfeldovi hrozilo půlroční až tříleté vězení. Soudkyně se ztotožnila s návrhem státní zástupkyně Terezy Zelíkové a uložila stejný trest, který muži dala už původně trestním příkazem.

Autoři: ČTKiDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soud-hajlovani-spd-radek-mansfeld-podminka.A190812_104154_domaci_karb

 

 

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *