Za dva tisíce měsíčně se jich půjde zbavit. Konec života s velkými dluhy

Stát výrazně mění pravidla pro oddlužení. Od 1. června začne platit přelomová novela insolvenčního zákona. A jestliže nyní soudy povolovaly řádově kolem 20 tisíc oddlužení ročně, nově by mohlo toto číslo výrazně narůst.

Stát s trochou nadsázky vyhlašuje amnestii pro beznadějné dlužníky. Chce tím ukončit více než desetiletou éru, kdy se Česko stalo počtem exekucí proslulým po celé Evropě.

Jak se dostat z velkých dluhů krok za krokem

Podrobný návod najdete v MF DNES.

Nové totiž je, že na oddlužení dosáhnou i ti, kteří nejsou schopni zaplatit ani 30 procent dluhu, jak požaduje insolvenční zákon dnes.

„Je skutečně úplně jedno, jak vysoký máte dluh,“ říká poslanec KDU-ČSL Marek Výborný, jeden ze sněmovních odborníků na insolvence a exekuce. Hranice pro oddlužení výrazně klesá.

Zjednodušeně řečeno, stačí splácení dvou tisíc korun každý měsíc. „Nově se nemusí vytvářet seznam věřitelů a jejich pohledávek. Lidé často nevěděli, kolik a komu dluží. Neziskovým organizacím trvalo třeba i půl roku, než to zmapovaly. Bude to úleva pro všechny, proces se zrychlí,“ mluví o další výhodě Radek Hábl z vládní Agentury pro sociální začleňování, autor webu Mapaexekuci.cz.

Proč byl vůbec zákon schválen? Ne všichni dlužníci se dostali do beznadějné situace vlastní vinou, tedy po hýření. Část viny nese stát. Umožnil vznik finančních firem, které od začátku stavěly svůj byznys na sankcích za nesplácení.

„Při regulaci stát zaspal a do roku 2016, kdy začal platit nový zákon regulující spotřebitelské úvěry, neřešil praxi společností, které půjčovaly na přemrštěné úroky a za velmi nevýhodných podmínek. Stát se k­tomu musí postavit čelem,“ říká insolvenční správkyně Radka Šimková.

Podíl obyvatel kraje s exekucí

Novela oddlužovacího zákona, kterou na konci ledna schválili poslanci (přehlasovali benevolentnější verzi senátorů) a podepsal ji prezident, může zmíněné až statisíce lidí z beznaděje dostat. Nebude to však zadarmo.

Oddlužení fyzických osob není novinkou. Funguje tu od roku 2008. Každoročně se však odhodlalo k­ bankrotu jen 20 až 30 tisíc lidí, což je vzhledem k počtu dlužníků zoufale málo.

Na možná rizika upozornil v diskusním pořadu Rozstřel expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle:

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert | (35:54) | video: iDNES.cz

Autoři: 

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dluhy-exekuce-oddluzeni-novela-insolvencni-zakon.A190204_202342_domaci_chtl?

 

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *