Z unijních dotací pro Romy čerpají města i aktivisté

Z dotací Evropské unie pro romskou menšinu se živí také některá města a romští i neromští aktivisté. Peníze jsou určené na zlepšení bydlení nebo zaměstnanosti Romů. Často jsou ale použité i na další projekty. Ve svém pondělním vydání to tvrdí časopis Týden.

Podle týdeníku například v Ostravě a Kladnu za tyto peníze zvelebili centra, vytvořili pěší zóny nebo postavili parkoviště. Zástupci obou měst se ale brání.

Podle oficiálního materiálu z Centra pro regionální rozvoj měly být pilotní projekty zaměřeny “na řešení romských komunit ohrožených sociálním vyloučením”, uvedl list.

V Kladně k takovým vyloučeným lokalitám patří třeba ubytovna Masokombinát, která je v havarijním stavu. Město vypracovalo projekt, díky němuž má lokalita nárok na 250 milionů korun. V plánech k Masokombinátu ale přidalo i sídliště Kročehlavy. Údajně tak město splnilo podmínku, že pomůže “romské komunitě ohrožené sociálním vyloučením”, a zároveň získalo peníze na opravu panelových domů na sídlišti. Na romskou ubytovnu tak zbyly zhruba 3 miliony korun.

“Kročehlavy nepatří k sociálně vyloučeným lokalitám, ale tím, že tam Masokombinát stojí, byl život čtvrti ovlivněn,” řekla Týdnu koordinátorka evropský projektů kladenského magistrátu Daniela Zaňáková.

V ostravských Vítkovicích bylo loni nedaleko náměstí postaveno v rámci programu, který se “primárně zaměřuje zejména na pilotní projekty směřující k řešení romských komunit ohrožených sociálním vyloučením”, parkoviště za 1,6 milionu korun. Zrekonstruována byla i nedaleká ulice Prokopa Velikého, která také prý nikdy neměla charakter ghetta. To začíná až o něco dál. Unie projekt podpořila 180 miliony korun, Ostrava přidala 120.

“Když chcete do Vítkovic přilákat rodiny z majoritní společnosti, a tím narušit okolní ghetto, musíte něco nabídnout,” řekl ke vzniku parkovišť náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek.

Integrace Romů jako byznys

Na fondech a dotacích prý ale bohatnou i lidé z proromských organizací. Týden v této souvislosti zmínil mimo jiné srpnové kritické prohlášení, které sepsala vedoucí ústecké Poradny pro občanská a lidská práva a místopředsedkyně vládní rady pro romské záležitosti Lenka Balogová spolu s dalšími romskými členy vládní rady.

Podle týdeníku v něm tvrdí, že vynakládání značných peněz na integrační aktivity pro Romy končí u expertů z majoritních organizací a agentur bez jakéhokoliv efektu pro Romy. “Romská integrace a sociální vyloučení se tak stává výhodným byznysem,” píše se v prohlášení.

Autoři: ČTK,

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/z-unijnich-dotaci-pro-romy-cerpaji-mesta-i-aktiviste.A110911_203159_domaci_cov?utm_source=facebook&utm_medium=sharecm

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *