‚Z mé smrti viňte Ruskou federaci.‘ Upálila se novinářka Slavinová, jejíž byt předtím prohledala policie

Rádio G6 - Admin

Nižnyj Novgorod (Rusko) V ruském Nižném Novgorodě se v pátek před regionální kanceláří ministerstva vnitra upálila novinářka Irina Slavinová. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na server, který Slavinová vedla. Šéfredaktorka serveru koza.press ráno na facebooku napsala: „Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci“. O den dříve řekla, že její byt prohledaly bezpečnostní složky.

 

Policie podle ní hledala brožury, letáky a účty spojené s opozičním hnutím Otevřené Rusko, které založil a financuje opozičník Michail Chodorkovskij.

 

„Vzali, co našli – všechny flešky, můj laptop, dceřin laptop, počítač, telefony – nejen můj, ale i manželův, několik poznámkových bloků, do kterých jsem si psala během tiskových konferencí. Zůstala jsem bez prostředků,“ řekla poté podle webu koza.press. Ten je regionálním zpravodajským serverem, jenž se prezentuje tím, že přináší necenzurované zprávy z Nižněnovgorodské oblasti.

 

Vyšetřovací výbor Ruské federace nejprve uvedl, že zahájil předběžné vyšetřování případu upálené ženy v Nižném Novgorodě. Jeho regionální pobočka podle agentury Reuters později prohlásila, že smrt Slavinové neměla nic společného s dřívějším prohledáním jejího bytu. Byla podle něj pouze svědkem v případě, kvůli kterému bezpečnostní složky prováděly prohlídky bytů ve čtvrtek.

 

Server BBC podotkl, že policie prohledala v Nižném Novgorodě celkem sedm bytů, zřejmě v souvislosti s Otevřeným Ruskem. Vypadá to podle něj, že prohlídky souvisejí s případem místního podnikatele, jenž ruským opozičním skupinám poskytoval prostory pro různá fóra a další aktivity. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ruské úřady považují Otevřené Rusko za takzvaně „nežádoucí“ organizaci a opakovaně se zaměřují na její vedení.

 

Na smrt Slavinové už reagovali někteří zástupci ruské opozice, podle nichž byla už nějakou dobu pod tlakem úřadů. „V posledních letech ji místní bezpečnostní složky vystavovaly nekončícímu pronásledování kvůli jejím opozičním (aktivitám),“ reagoval na svém instagramu opoziční politik Dmitrij Gudkov. „Je to noční můra (…) Umřela na místě. Všechny ty případy, kdy se policie baví, show mužů v maskách – to není hra. Vláda opravdu ničí lidskou psychiku,“ napsal na twitteru další opozičník Ilja Jašin.

 

Ruská policie uvedla, že zahájila předběžné vyšetřování poté, co se v Nižném Novgorodě upálila žena. Její jméno nesdělila.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-rusku-se-upalila-novinarka-irina-slavinova-jejiz-byt-drive-prohledala-policie.A201002_182854_ln_zahranici_lihav#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_zahranici&utm_content=main