V Újezdu u Svatého Kříže otevřeli vzpomínkovou místnost Karla Gotta

Zdenek Zoubecek

Malá vesnička na Rokycansku se může pyšnit nejen svou malebností, ale také tím, že na ni zlatý slavík nedal dopustit. Však zde také strávil své dětství a jeho sestřenice zde žije dodnes. Rád tu s lidmi prohodil pár slov nebo chvilku poseděl v restauraci. Svou oblíbenou vísku podporoval a přispěl například na vybudování dětského hřiště. Když u něj prvně propukla rakovina, nechali zde vysadit lípu, aby ho symbolicky podpořili v boji s nemocí. Nyní zde otevřeli vzpomínkovou místnost věnovanou pěvecké legendě.

Kolem lípy u kostela stále hoří svíčky. Prvního října už to bude rok, co Karel Gott zemřel. I při této příležitosti odhalila starostka Alena Manková pamětní desku s podpisem slavného zpěváka. V hostinci, který rád navštěvoval také vznikla vzpomínková místnost. Kromě obalů desek zde visí například hokejový dres od Jaromíra Jágra. Nechybí ani obraz, který zpěvák sám namaloval.

Už během loňského roku vyzvala starostka místní obyvatele, aby přinesli kopie fotografií, které si se slavíkem během let pořídili. Ty pak vlepili do připravované vzpomínkové knihy. Osobní fotografie, kterých si tu velice považují, zdobí i samotné minimuzeum. K vidění jsou dokonce snímky z dob, kdy jméno Karel Gott ještě nebylo v hudební branži příliš známé.

Zpěvák Újezd naposledy navštívil minulé léto v rámci natáčení životopisného dokumentu „Karel„. Vzpomínková místnost je v budově zdejšího hostince. Kdyby byla hospoda náhodou zavřená, stačí zavolat a rádi vás zde provedou.

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz/