V centru Prahy se bude znovu protestovat. Vláda nás ničí, říkají organizátoři

Ve středu se na náměstí Republiky sejdou odpůrci vládních opatření proti koronaviru. Magistrát připomněl maximální povolený počet 100 lidí, organizátoři ale namítají, že nemohou lidem bránit, aby přišli.

Ve středu se nebudou konat jenom vzpomínkové akce k 102. výročí vzniku Československa. V centru Prahy se bude také protestovat proti vládním nařízením na ochranu před nemocí covid-19.

Akce, která byla svolána na 11:55 pod názvem „Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci“ na náměstí Republiky k Obecnímu domu, má od pražského magistrátu předepsané limity podle vládních nařízení. Organizátoři však přiznávají, že nemohou zaručit, že na demonstraci nepřijde více než povolená stovka lidí.

Jenom na Facebooku se přitom k účasti na akci do úterního odpoledne přihlásilo přes 600 lidí. Nezávazný zájem o manifestaci projevilo kolem 2700 lidí.

„Nevíme, kolik lidí přijde, my je určitě rozhánět nebudeme,“ řekl Seznam Zprávám jeden z hlavních organizátorů manifestace, ekonom Luděk Tesař.

Tento odborník na finance veřejné správy, který v minulosti radil Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) na Ministerstvu financí a několik let vedl odbor na Úřadu vlády, je tvrdým odpůrcem vládního postupu proti šíření koronaviru. Zatímco on je podepsaný pod internetovou peticí, která vyzvala k účasti na manifestaci, jeho bratr David Tesař nahlásil akci na úřadech.

Pražský magistrát v rozhodnutí o shromáždění zdůraznil, že organizátoři musí zajistit dodržování předepsaných omezení. Kromě počtu účastníků do sta osob tak mají také ohraničit prostor pro skupinky o dvaceti lidech a zajistit, aby mezi skupinkami byla aspoň dvoumetrová vzdálenost. Účastníci demonstrace musí mít zakryté nosy a ústa.

Maximálně sto lidí a po skupinkách. Vláda omezila také demonstrace

21. 10. 18:15

„Uděláme maximum pro dodržování hygieny, chceme dodržovat předepsané rozestupy a mít roušky. Nedokážeme ale s lidmi nacvičovat nějaké útvary jako na spartakiádě,“ namítl Luděk Tesař. Zatímco magistrátu vyčítá, že chce manifestaci překazit, vedení policie v Praze prý reagovalo na jejich oznámení vstřícněji.

Lidé podle Tesaře mají právo vyjádřit nesouhlas s postupem vlády premiéra Andreje Babiše. „Vláda neprokázala, že její opaření opravdu fungují proti covidu, prokazatelně však drasticky ničí ekonomiku. Chceme vrátit do státu normální život,“ uvedl organizátor.

Co se chystá 28. října v Praze

11:55 – Shromáždění kritiků vládních opatření proti šíření koronaviru nazvané Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Místo: náměstí Republiky, vedle Staré celnice.

12:00 – „Pochod za svobodu“. Magistrát s ohledem na vládní opatření proti koronaviru konání akce omezil na Staroměstské náměstí.

12:00 – Veřejné shromáždění nazvané Předání požadavků občanů ČR vládě Andreje Babiše, vyvolání dialogu a slyšení v Poslanecké sněmovně. Místo: Klárov.

14:00 – Recesistická oslava nazvaná Slavíme s Milošem! Čínská delegace bude udělovat prezidentu Miloši Zemanovi řád velkého rudého bacila. Místo: Staroměstské náměstí.

14:22 – Zpěvák Dan Hůlka chce prezidentu Miloši Zemanovi vrátit medaili Za zásluhy. Ve 14:22 vyrazí z Vyšehradu pěšky na Hrad, akci bude vysílat online na svém Facebooku.

18:00 – Kladení věnců u příležitosti výročí vzniku Československa. Pořádá Univerzita Karlova. Místo: náměstí Republiky (Obecní dům, pomník na rohu domu blíže k Prašné bráně).

20:00 – Prezident Miloš Zeman udělí státní vyznamenání. Seznam oceněných Hrad zveřejní na svém webu. Ceremoniál se neuskuteční. V 20:05 Zeman pronese projev, který odvysílají různá média.

Zdůraznil, že jde o jiné pořadatele než ty, kteří zorganizovali demonstraci 18. října na Staroměstském náměstí, již kvůli řádění fotbalových fanoušků rozehnala policie. „Nepopíráme přeplněnost nemocnic, nejsme antirouškaři a nejsme ani šiřitelé covidu. Věříme ale ve zdravý rozum. Opatření, která Babišova vláda spustila, ohrožují obyčejného člověka,“ dodal Tesař.

Kromě této manifestace se další odpůrci koronavirových opatření sejdou také ve středu odpoledne na pražském Klárově. Akci svolal Jiří Černohorský z Brna, který je označován za proruského aktivistu. Účastníci chtěli původně vyrazit k nedalekému sídlu vlády ve Strakově akademii a předat požadavky vládě s cílem „vyvolání dialogu, slyšení v Poslanecké sněmovně“. Pražští úředníci jim ale průvod zakázali.

Špitály jsou prázdné, chtějí nás očipovat. Jak dezinformace ničí důvěru ve stát

25. 10. 17:43

Další průvod měl vyrazit v poledne ze Staroměstského náměstí a projít přes Letnou až na Hradčanské náměstí. Akci, kterou nahlásila další aktivistka a bývalá reportérka TV Nova Jana Peterková, známá hlasitým protestováním s megafonem například před Ministerstvem zdravotnictví, ale magistrát omezil jenom na Staroměstské náměstí.

Ne všechny akce budou zcela vážné. Na odpoledne je svoláno například i recesistické shromáždění namířené proti prezidentu Miloši Zemanovi. Jako účel shromáždění organizátor Michael Svatoš uvedl doslova: „Slavíme s Milošem! Recesistická oslava. Čínská delegace bude udělovat Milošovi řád velkého rudého bacila. Lid bude žádat dobrou vládu.“

Na všechny nahlášené akce budou dohlížet policisté. „Věříme v klidný průběh protestů,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk pro ČTK. Policisté budou spolupracovat i s městskými strážníky, na akce přijdou dohlížet také úředníci z magistrátu.