V Brazílii vyrostla obří betonová vulva. Zamýšlenou diskusi vyvolala okamžitě

Rádio G6 - Admin


V brazilské krajině se skví nová socha, která ihned vyvolala kontroverzi. Jde totiž o 33 metrů dlouhou rudou plastiku nápadně připomínající vulvu. Podle její autorky Juliany Notariové je záměrem díla vyvolat diskusi o vztahu mezi přírodou a kulturou v západní společnosti, která je falocentrická a antropocentrická, tedy silně zaměřená na člověka, zejména pak na maskulinní hodnoty.


Skulptura nazvaná Diva se nachází v přírodním uměleckém parku Usina de Arte v severovýchodním brazilském státě Pernambuco. Na jejím vytvoření pracovalo více než 20 mužů, plastika je 16 metrů široká a šest metrů hluboká. Kromě již zmíněného má poukázat na genderovou problematiku, uvádí server CNN.

Plastika je nejnovějším dílem z autorčiny série metaforicky vyobrazující rány ve společnosti. „Jde o jednu z největších ran, kterou jsem vytvořila. Je ovšem pořád mnohem menší ve srovnání s traumaty, které způsobilo otroctví, nechráněné pracovní pozice a další násilnosti,“ vysvětlila Notariová.

Bojovat s patriarchátem

Diskusi vyvolala socha prakticky ihned, na sociálních sítích se spustila doslova smršť. Kritici nepovažují plastiku za umění. „Pohlavní orgány nebyly vytvořeny k tomu, aby byly obdivovány, natož nazývány uměním,“ cituje CNN jednoho z uživatelů. „Je to nevkusné a beze smyslu. Udělala jste to, protože jste věděla, jakou kritiku to vyvolá a chtěla jste publicitu.“

K plastice se vyjádřil také brazilský filozof Olavo de Carvalho, který je podle CNN často uváděn jako zdroj ideologické inspirace pro současného prezidenta Jaira Bolsonara. Ten na Twitter v reakci napsal vulgární komentář zmiňující ženské i mužské genitálie.

Jiní dílo naopak vyzdvihli. Mezi nimi třeba filmový režisér Kleber Mendonça Filho. „Gratuluji Julianě Notariové k tomu, že zapojila muže, aby vytvořili třicetimetrovou vagínu během Bolsonarovy vlády. Reakce na dílo jen odrážejí jeho úspěch,“ napsal režisér na Twitteru.


zdroj:https://www.novinky.cz