Uklízečce na účtu omylem přistály miliony, s poctivostí si hlavu nelámala

Matka šesti dětí a dvanáctinásobná babička v říjnu loňského roku vrátila u charitativní společnosti Mencap zakoupené zboží v hodnotě devíti liber (270 korun). Kvůli lidské chybě ale společnost připsala k vrácené částce několik nul navíc a žena se tak rázem stala milionářkou.

Ačkoliv společnost na chybu záhy přišla, žena stihla převést více než polovinu peněz na jiný účet a 31 tisíc liber (920 tisíc korun) utratila. Charitativní společnost se pokusila z účtu dostat peníze zpátky, podařilo se to ale pouze u necelé poloviny sumy.


Konaduová se nyní objevila před soudem v Manchesteru, kde čelila obvinění z podvodu. Hájila se tím, že očekávala příchozí platbu a myslela si, že je taková částka v pořádku, uvedl Daily Mail.

„Zcela jasně věděla, že jí peníze nepatří, přesto je ihned přeposlala na další účty, které patřily rodinným příslušníkům a známým,” zaznělo ale u soudu.

Pracující žena

Blíže neurčená částka měla putovat i vzdálené rodině v Ghaně, odkud Konaduová pochází. Ve Velké Británii žije 15 let a má vyřízený trvalý pobyt na neurčito. „Získala množství peněz, o kterém se jí ani nesnilo. Pochází z chudých poměrů, celých 15 let poctivě pracuje jako uklízečka,” uvedl polehčující okolnost soudce Nicholas Dean.

„Musíte si uvědomit, že to byla chyba. Peníze jste ale sama neukradla, na účtu se objevily kvůli chybě společnosti, která tak přišla o značnou částku. Vrhá to na vás špatné světlo a způsobila jste ostudu nejen sobě, ale také svojí rodině. To je pro vás rovněž trest. Jsem si jistý, že se neurazíte, za normálních okolností jste totiž poctivá a tvrdě pracující žena,” promluvil k obžalované soudce.

Ten se rozhodl ženu potrestat 15 měsíci vězení s dvouletou podmínkou. Konaduová se rovněž bude podílet na náhradě škody. Z charitativní společnosti byly propuštěny dvě osoby, které za chybu byly odpovědné.    zdroj:https://www.novinky.cz