Tyto zvyky vedou k poškození zraku, tvorbě vrásek okolo očí i oslepnutí: Které běžné věci podle odborníků musíte přestat dělat?

Rádio G6 - Admin

Právě teď se díváte do obrazovky. Je to jedna z běžných věcí, kterou děláme denně téměř všichni, a která nám ničí zrak. Jaké jsou další běžné lidské zvyky, které mohou vést k poškození zraku, zvýšenému výskytu vrásek v očním okolí a v nejhorším případě i k oslepnutí?


1. Slunění se bez ochrany očí

Mnoho lidí před tím, než se začnou opalovat, použije SPF ochranný krém. Avšak na ochranu očí už se zapomíná, přitom naše oči může UV záření také poškodit. Pokud nechcete nosit brýle, jsou už dnes k dispozici i kontaktní čočky blokující UV záření. Pamatujte, že nadměrná expozice slunečnímu záření není zdravá a snažte se na sluníčku netrávit příliš mnoho času.

2. Do obrazovky zíráte bez přestávek

Pravidlo 20-20-20 vám dle oftalmologů může pomoci, abyste si zachovali zdravý zrak. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Spočívá v tom, že byste se měli každých 20 minut podívat jinam než do obrazovky vašeho počítače či telefonu, koukat byste se měli 20 stop (cca 6 metrů) před vás, a to po dobu alespoň 20 sekund. A nezapomeňte při této činnosti mrknout, to je totiž zásadní aktivita pro čištění oka. Studie ukazují, že čím déle se díváme do obrazovky, tím méně často mrkáme.


3. Používání prošlého make-upu

Tak schválně, kdy naposledy jste kontrolovali datum expirace u vaší dekorativní kosmetiky? Pokud to pravidelně neděláte, zaděláváte si nejenom na kožní problémy, ale i na oční infekci. Řasenku je třeba vyměnit každé 2 až tři měsíce, oční stíny vydrží až dva roky, ale vždy se řiďte tím, jak vypadá jejich konzistence, pokud se vám nezdají, doporučujeme je vyhodit i mnohem dříve. Také dbejte na pravidelné odličování a nikdy se o své kosmetické produkty s nikým nedělte.

4. Mnete si oči

Po celodenním zírání do obrazovky počítače si chcete ulevit a promnete si oči. To je však dle odborníků chyba, kterou si zaděláváte na zvýšený výskyt vrásek v očním okolí. Tímto způsobem si můžete způsobit mikrovaskulární poškození malých krevních cév pod kůží. Výsledkem jsou otoky, tmavé kruhy pod očima, předčasné stárnutí pokožky očního okolí, včetně vrásek na očních víčkách. Rovněž se vyhněte „drastickému“ odličování očí, kdy ve snaze se co nejrychleji odlíčit, drhnete oči vatovým tamponkem sem a tam.

5. Nedostatek spánku

Spánek je klíčový pro naše zdraví v mnoha ohledech, týká se to i našeho zraku. Pokud nedostatečně dlouho spíte, může to vést k urychlení procesu stárnutí, tmavým kruhům pod očima, krví podlitým očím, záškubům očí a rozmazanému vidění. Někdy se může rozvinout i tzv. syndrom suchého oka, který může způsobovat bolest, svědění i zvýšenou citlivost očí na světlo.


6. Nadměrná konzumace alkoholu a cigaret

Tyto zlozvyky mohou silně poškodit váš zrak. Nadměrná konzumace alkoholu může zhoršit projevy syndromu suchého oka, oči vás budou bolet, budou zarudlé a unavené. Nemusíme ani zmiňovat, jak je konzumace příliš velkého množství alkoholu škodlivá v jiných ohledech. Pamatujte, že muži by měli vypít maximálně dvě sklenky alkoholu denně a ženy jednu. Kouření je také škodlivé, kromě rakoviny vám mimo jiné může způsobit i oslepnutí. Cigaretový kouř totiž obsahuje škodlivé chemikálie, které mohou náš zrak poškodit. Kuřáci mají až čtyřikrát vyšší riziko vzniku makulární degenerace, která může vyústit k závažnému onemocnění sítnice a ztrátě zraku. Také jim hrozí šedý zákal, jsou náchylní k vysychání očí a očním zánětům.


zdroj:https://www.svetzeny.cz