Home / POSLOUCHEJTE ŽIVĚ / Online Rádio G6 / Televízia Romapožomatar / ČESKO SLOVENSKO ROMSKÝ ZLATÝ HLAS

Tropická bouře Barry u Louisiany může zesílit na hurikán. Trump vyhlásil stav nouze

Tropická bouře Barry, která se blíží k pobřeží amerického státu Louisiana, podle Národního střediska pro hurikány patrně zesílí na hurikán. V sobotu o tom informovala agentura Reuters. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů.

Bouři dopoledne SELČ doprovázel vítr o rychlosti 105 kilometrů za hodinu a živel se nacházel asi 110 kilometrů jižně od města Morgan City. Pohyboval se rychlostí necelých pět kilometrů za hodinu západo-severozápadním směrem.

Hladina vody v řece Mississippi se ve městě New Orleans do pondělí podle meteorologů zvýší až o 5,2 metru. To znamená o 0,6 metru méně, než udávala předchozí předpověď. Protipovodňová hráz chránící město je vysoká šest až 7,5 metru.

Těžká zkouška

Pro New Orleans bouře znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. „Čekáme všechny tři případy,“ dodal.

 

Americká Národní meteorologická služba (NWS) pro oblast města New Orleans vydala varování před tornády a krupobitími, které mohou bouři Barry doprovázet. Obyvatelé byli varováni, aby nevycházeli ven.

Barry již nyní komplikuje životy obyvatel v pobřežních oblastech Louisiany. Bez proudu se v sobotu ocitlo přes 30 000 odběrných míst. Největší výpadky podle AP hlásí okresy Jefferson, Lafourche, Assumption a Terrebone v jižní Louisianě u New Orleans.

Na řádění živlu se mezitím připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek.

 

The Associated Press  @AP

Although Hurricane Katrina devastated New Orleans in 2005, the Mississippi River’s levees held up. The height of the city’s river levees was the U.S. Army Corps of Engineers’ greatest concern as Tropical Storm Barry threatens torrential rains. http://apne.ws/vUHMVnZ

Informace o reklamách na Twitteru a soukromí

New Orleans’ levees face a hard test as storm bears down

Even as Hurricane Katrina devastated New Orleans, the Mississippi River’s levees held up when those in other parts of the city did not. But as Tropical Storm Barry threatened New Orleans…

apnews.com

O tomto tématu mluví hned několik lidí: 179.

zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/tropicka-boure-barry-u-louisiany-hurikan-donald-trump-stav-nouze-usa_1907130649_dbr

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *