Strojvedoucí osobního vlaku projel návěstidlo zakazující jízdu

Z místa byl hlášen větší počet zraněných, minimálně jeden člověk je ve vlaku zaklíněn. Prvotní pomoc raněným na místě poskytli svědci.
Na místo vyjeli hasiči z pěti jednotek včetně drážních, desítky vozů záchranářů i policejních hlídek z okolí a vzlétly i dva vrtulníky LZS.
Podle posledních informací z místa bylo zraněno 26 osob. „Hasiči vyprostili jednu osobu bez použití hydraulického zařízení. Další čtyři osoby jsme vyvedli a vynesli ze soupravy,“ uvedl tiskový mluvčí hasičů.
„Momentálně z místa události transportujeme čtyři osoby cestou LZS – Kryštof 7 směr Plzeň Emergency, z toho dvě osoby při vědomí se středně těžkým zraněním. LZS – K13 z Jihočeského kraje transportuje dva pacienty se středně těžkým zraněním do Motolské nemocnice,“ doplnila mluvčí záchranářů s tím, že dalších šest pacientů je do nemocnic transportováno pozemní cestou a ošetřování na místě stále pokračuje.
Provoz na trati je přerušen mezi stanicemi Kdyně a Domažlice, byla zavedena náhradní autobusová doprava, pro účastníky nehody byl přistaven evakuační autobus hasičů ze stanice Plzeň Košutka.

AKTUALIZACE 9:20:
Hasiči správy železnic na místo povolali dva jeřáby a podvalník, na který bude jejich pomocí vykolejený osobní vlak naložen a následně převezen po silnici.
Případ si převzali domažličtí kriminalisté, evidují jej jako obecné ohrožení z nedbalosti.

AKTUALIZACE 10:15:

Tisková mluvčí záchranářů shrnula dnešní zásah u srážky vlaků. „Na místě bylo ošetřeno a transportováno 19 osob a zdravotnické operační středisko Plzeňského kraje vyhlásilo 2. stupeň trauma plánu. Nasazeno bylo 7 vozů ZZS, Inspektor provozu, vůz pro řešení hromadného postižení osob a vrtulníky LZS K-7 i LZS K-13.
Čtyři osoby utrpěly vážná zranění a byly transportovány cestou LZS K-7 do Fakultní nemocnice Plzeň na Emergency a dvě osoby byly transportovány cestou LZS K-13 do Motolské nemocnice v Praze.
Dalších 16 zraněných bylo ošetřeno a transportováno se středně těžkými a převážně lehkými zraněními do okolních nemocnic v Domažlicích, Klatovech a Stodě.
Vrtulník LZS K-7 se na místo vrátil ještě jednou, aby pomohl s transportem dvou zraněných, kteří byli směřování do Fakultní nemocnice Plzeň na urgentní příjem. Všichni zranění jsou již převezeni do nemocnic.“
Mezi zraněnými bylo podle tiskové mluvčí záchranářů pět dětí, naštěstí žádné z nich neutrpělo těžké zranění.

AKTUALIZACE 11:45:

V současné chvíli na místě probíhá vyprošťování vykolejeného osobního vlaku.
Podle mluvčího drážní inspekce došlo k nedovolené jízdě osobního vlaku z Klatov do Domažlic za odjezdové návěstidlo, které bylo v poloze zakazující jízdu. Vlak následně vjel do postavené vlakové cesty pro služební vlak a došlo ke srážce. Veškeré okolnosti události jsou v šetření drážní inspekce i kriminalistů.
Podle některých zdrojů by za projetím návěstidla mohlo stát i nedobrzdění vlaku v důsledku špatného stavu trati.
Podle tiskové mluvčí policie se strojvedoucí diagnostické soupravy podrobil dechové zkoušce na alkohol s negativním výsledkem. Strojvedoucí osobního vlaku, kterého museli z kabiny vyprostit hasiči, nebyl vzhledem ke zdravotnímu stavu dechové zkoušky schopen a byl nařízen odběr krve.
Provoz na trati bude podle webu Českých drah přerušen přibližně do pěti hodin odpoledne.

Foto KP, HZS, LZS a PČR
Video HZS a LZS

 

Zdroj/foto:https://www.krimi-plzen.cz