Slovenští policisté zasahovali na romském sídlišti. Nepřiměřeně, míní menšina

Několik jednotek policistů zasahovalo v neděli v osadě Poštárka ve slovenském Bardějově. Podle prešovské policejní mluvčí se tak stalo poté, co zhruba padesát místních obyvatel napadlo hlídku, která byla do osady poslána za účelem prošetření nedodržování karanténních opatření proti koronaviru. Romská menšina míní, že zásah byl nepřiměřený.

 

 

Incident zachytil jeden ze svědků na video. Policisté na něm vyzývají shromážděné občany, aby se rozešli, neboť je nouzový stav a mimořádná situace. „Zákaz vycházení, rozejděte se,“ opakovali. Brzy na to jejich auto zasáhl kámen.

 

Jeden ze členů hlídky následně z auta vystoupil ve snaze zjistit, kdo zaútočil. Druhý policista zjišťoval rozsah škody na vozidle. Když následně oba strážci pořádku konfrontovali prvního Roma, přidali se další obyvatelé a došlo k potyčce. Později policisté poprvé použili obušek a útočníka zpacifikovali.

 

„Oba členové hlídky byli zraněni a útočníci poškodili dvě služební motorová vozidla,“ uvedla prešovská policejní mluvčí Jana Ligdayová. Po tomto incidentu bylo podle ní na místo přivolaných dalších třicet policistů. Ti pak zadrželi tři osoby.

 

Jeden ze zadržených je podezřelý ze spáchání trestného činu útoku na veřejného činitele, vyšetřovatel na něj již vznesl obvinění. Další dva jsou pak podezřelí pro spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. „Policie celou událost vyšetřuje,“ dodala mluvčí.

 

Předseda občanského sdružení Unie Romů na Slovensku František Tanko označil zásah jako nepřiměřený. „Podle informací od obyvatel brutalita zásahu byla neadekvátní a otázkou je, zda i opodstatněná,“ uvedl pro server Romea.

 

Totéž tvrdí i příbuzní napadeného muže, podle nichž ho policisté zbili, protože neměl nasazenou roušku. „Policajti na něj zakřičeli, on něco zakřičel na ně, pak ho chytili, začali ho bít obušky, kopali a pak ho dali do auta,“ popsala jedna z jeho příbuzných na videu. Zároveň uvedla, že muž předtím pil.

 

„Dlouhodobě jsme svědky, že zákon se uplatňuje vůči Romům neadekvátní silou a donucováním. Porušují se principy práva a rovnosti před zákonem a to v demokratické společnosti 21. století je neakceptovatelné. Třeba tento zásah řádně a objektivně vyšetřit a viníky ať už ze strany Romů nebo policistů zákonně postihnout pokud porušili zákon,“ zakončil Tanko.

Autor: 

Zdroj: https://www.idnes.cz