Skutečná fotografie černé díry potvrdila Einsteinovu teorii relativity

Rádio G6 - Admin

Včera v odpoledních hodinách byla poprvé světu představena fotografie černé díry. Díky ní se prokázalo, že Einsteinova obecná teorie relativity je založena skutečně na pravdě.

Včerejší den, tj. středa 10. dubna, se dozajista zapíše do historie objevování vesmíru. Jedná se o den, kdy byla zveřejněna vůbec první fotografie černé díry. Konkrétně se jedná o objekt z galaxie Messier 87 ze souhvězdí Panny. Díky exkluzivitě tohoto okamžiku se vědci rozhodli prezentovat tuto fotografii na pěti místech světa zároveň. U nás v Evropě byl vybrán Brusel.

Za tímto průlomovým objevem stojí organizace Event Horizon Telescope (EHT). Sám projektový ředitel EHT Sheperd S. Doeleman s radostí konstatoval: „Pořídili jsme první snímek černé díry.“ Evropská jižní observatoř (ESO), mezi jejíž členy se řadí i Česká republika, se k této události vyjádřila následovně: „Jde o první přímý vizuální důkaz supermasivní černé díry a jejího stínu. Obrázek ukazuje černou díru v centru galaxie Messier 87 (M87), která leží v blízké kupě galaxií v souhvězdí Panny.“

Tato černá díra se nachází ve vzdálenosti 55 milionů světelných let od Země a jedná se o skutečného cvalíka, protože je 6,5 miliardkrát těžší než Slunce. Díky snímku je jasné, že kolem této černé díry je světlo zahnuté silou gravitace.

Až doposud nikdo neměl o černých dírách žádné konkrétní informace. Celá vědecká obec se proto opírala o Einsteinovu obecnou teorii relativity, která předpokládá ohyb světla a vytvoření tmavé oblasti či stínu uprostřed. Doposud se jednalo pouze o teorii, avšak nyní je tato významná teorie potvrzena.

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR pak přiblížil veřejnosti i technické pozadí, celého projektu, které je dosti komplikované. Pro pořízení této jedné fotografie se muselo virtuálně propojit osm radioteleskopů rozmístěných napříč Zeměkoulí, aby vytvořily systém s rozlišením několika statisícin úhlové vteřiny a pomyslnou virtuální anténou o velikosti naší planety.

Právě díky virtuálnímu propojení několika radioteleskopů se dosáhlo zhruba tisícinásobného posunu v rozlišovací schopnosti v porovnání s těmi nejlepšími a nejvýkonnějšími pozemskými dalekohledy. Ředitel EHT pak připodobnil zaměření a vyfocení černé díry snaze vyfotit pomeranč umístěný na povrchu měsíce.